Akcjonariusze Kuehne+Nagel zarobią pomimo kryzysu

Kuehne+Nagel

Jeden z największych operatorów logistycznych na świecie, Grupa Kuehne+Nagel podała wyniki za drugi kwartał 2020 r. Wzrost udziału w rynku oraz zainicjowane ograniczenia kosztów miały pozytywny wpływ na jej sytuację finansową. W pierwszym półroczu obrót netto wyniósł 9,8 miliarda CHF (61 mld zł), a EBIT 419 milionów CHF (1,76 mld zł).

Dr Detlef Trefzger, dyrektor generalny Kuehne+Nagel International podkreśla, że kryzys wywołany pandemią, która doprowadziła do zamknięcia większości krajów miał głęboki, nagły i negatywny wpływ na handel międzynarodowy. – Zawczasu podjęliśmy odpowiednie kroki i skutecznie zarządzaliśmy firmą w tych trudnych warunkach. Oczekujemy, że druga połowa roku będzie nadal pod znakiem niepewności, ale Kuehne+Nagel dzięki rygorystycznemu zarządzaniu kosztami i wysokiej jakości oferowanych usług jest dobrze przygotowane – tłumaczy Detlef Trefzger.

Logistyka morska pod kreską

W pierwszej połowie roku niekorzystne otoczenie rynkowe przełożyło się na zmniejszenie wolumenu przewozów, a tym samym na spadek działalności logistyki morskiej. Firma Kuehne+Nagel była jednak w stanie zdobyć udział w rynku w wybranych, wydajnych branżach – w farmacji, transporcie chłodniczym i w e-commerce.

W drugim kwartale 2020 roku wolumen kontenerów spadł o 11,7% rok do roku do 1,1 mln TEU. Obroty netto logistyki morskiej spadły do ​​prawie 1,7 miliarda CHF, a EBIT do 88 milionów CHF.

Air cargo wraca do normy

Wysoki popyt na towary niezbędne do walki z pandemią w drugim kwartale 2020 roku doprowadził do krótkoterminowej zmiany transportowanego asortymentu. Ograniczona przepustowość związana z brakiem lotów pasażerskich w Q2 2020 doprowadziła do zakupu usług czarterowych dla klientów dywizji lotniczej.

Te czynniki, w połączeniu z aktywnym zarządzaniem kosztami, zapewniły atrakcyjną rentowność i skutkowały zwiększeniem udziału w rynku. Wraz ze stopniowym wznowieniem usług pasażerskich od czerwca widoczna jest niewielka normalizacja warunków rynkowych.

Wolumen przewozów lotniczych na poziomie 315 000 ton w drugim kwartale 2020 r. był niższy o 22,0% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Obroty netto wzrosły do ​​1,4 miliarda CHF, a EBIT do 110 milionów CHF.

Ożywienie na drogach

Kwiecień i maj 2020 charakteryzowały się znacznym spadkiem wolumenu logistyki drogowej. Jednak popyt od czerwca br. wyraźnie się ożywił. Szczególnie popyt na europejski transport drobnicowy poprawił się do poziomu sprzed kryzysu. W Ameryce Północnej popyt na wszystkie segmenty produktów, z wyjątkiem farmacji i e-commerce, był znacznie niższy w porównaniu z poprzednim rokiem.

Obroty netto dywizji drogowej spadły do ​​721 mln CHF w drugim kwartale 2020 r., a EBIT spadł do 9 mln CHF.

Ze względu na dobre przyjęcie platformy eTrucknow na rynku została ona rozszerzona na kolejne kraje Azji.

Logistyka kontraktowa na minusie

W logistyce kontraktowej znaczący spadek popytu w drugim kwartale 2020 r. został złagodzony poprzez wprowadzenie rygorystycznej polityki zarządzania kosztami. Znacznie wyższy popyt odnotowały dobra podstawowe i e-handel, które stanowią obecnie około połowę portfela logistyki kontraktowej. Zabezpieczanie operacji, nawet podczas blokady, zaowocowało wzrostem udziału w rynku.

Obrót netto tej dywizji w drugim kwartale 2020 roku spadł do 1,1 miliarda CHF, a EBIT do 28 milionów CHF.

Dzięki zindywidualizowanym rozwiązaniom, logistyka kontraktowa Kuehne+Nagel będzie nadal umacniać swoją pozycję rynkową w branży farmaceutycznej i w sektorze e-commerce.

Firma wypłaci dywidendę

Rada Dyrektorów Kuehne+Nagel International na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, które odbędzie się 2 września 2020 r zdecydowała się zaproponować akcjonariuszom dywidendę w wysokości 4,00 CHF za akcję.

– Członkowie Zarządu i Rady Dyrektorów monitorowali i aktywnie nadzorowali rozwój sytuacji gospodarczej w czasie pandemii. Ze względu na dobre wyniki, dużą odporność firmy, stabilne przepływy pieniężne i płynność finansową zdecydowali się zaproponować akcjonariuszom odpowiedni udział w sukcesie spółki w 2019 roku z dywidendą w wysokości 4,00 CHF za akcję – powiedział dr Joerg Wolle, prezes zarządu.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane