DSV Panalpina przejmie Global Integrated Logistics

DSV Panalpina

Przedsiębiorstwo DSV Panalpina podpisało z Agility porozumienie, na mocy którego przejmie od Agility prowadzącą biznes na całym świecie spółkę Global Integrated Logistics (GIL). W ramach planowanej transakcji kuwejcki Agility obejmie w nowej, silniejszej DSV Panalpina 8-proc. pakiet akcji.

Po połączeniu duńskiego DSV i szwajcarskiej Panalpiny, dwa lata temu powstało jedno z największych przedsiębiorstw logistycznych na świecie. Powiększenie aktywów firmy o zatrudniające 17 tys. osób Global Integrated Logistics jeszcze bardziej wzmocni logistyczno-spedycyjny konglomerat, który dołączy do grona trzech największych firm spedycyjnych na świecie. Z opublikowanego dziś komunikatu wynika, że DSV Panalpina przejmie 100 proc. akcji GIL. Stanie się to w trzecim kwartale 2021 r.

Przychody wzrosną o 23 proc.

Agility będzie drugim akcjonariuszem DSV Panalpina z pakietem około 8 proc. akcji (19 304 348 sztuk), które zostaną dopiero wyemitowane. Z komunikatu spółek wynika, że wartość aktywów GIL oszacowano na 4,1 mld dolarów. Dzięki transakcji przychody pro forma DSV Panalpina wzrosną o 23 proc. do 22 mld USD rocznie. Przedsiębiorstwo będzie zatrudniało łącznie ponad 70 tys. pracowników. Połączona firma będzie prowadziła działalność w ponad 90 krajach. Wolumen przewożonych przez nią kontenerów wyniesie 2,8 mln TEU. Przedsiębiorstwo będzie transportowało samolotami ok. 6 mln ton ładunków rocznie.

– Ta transakcja wyznacza nowy kamień milowy na drodze rozwoju Agility. Firma pozostaje zaangażowana w branżę logistyczną i stanie się drugim co do wielkości udziałowcem jednej z najszybciej rozwijających się i najbardziej dochodowych firm logistycznych na świecie – powiedział Tarek Sultan, wiceprezes Agility. – Chciałbym podziękować kierownictwu i pracownikom GIL za rozwój firmy i prowadzenie jej przez jeden z najtrudniejszych okresów podczas globalnej pandemii. Agility jest dumne z tego, co osiągnął GIL – dodał Sultan.

Duńczycy wzmocnią pozycje na Bliskim Wschodzie

Jens Bjørn Andersen, dyrektor generalny DSV oznajmił z kolei, że GIL i DSV doskonale do siebie pasują. – Jesteśmy dumni, że możemy ogłosić decyzję o połączeniu firm. To połączenie zapewni nam możliwość oferowania klientom jeszcze wyższego poziomu usług. Globalna sieć GIL, kompetencje branżowe i silna pozycja rynkowa w regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie dobrze uzupełniają sieć DSV i będą wspierać nasze długoterminowe ambicje w zakresie tworzenia wartości – skomentował Jens Bjørn Andersen.

Transakcja wymaga uzyskania zgód urzędów antymonopolowych oraz zgody akcjonariuszy Agility. Po zakończeniu transakcji DSV przyjmie do Rady Dyrektorów osobę wyznaczoną przez Agility.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane