FB Antczak podwoi budowaną powierzchnię magazynową

FB Antczak

Firma Budowlana Antczak przekroczyła w 2020 r. próg 100 tys. mkw. oddanych do użytku powierzchni przemysłowo-magazynowych. Trwająca pandemia jest dodatkowym impulsem do rozwoju tego typu inwestycji w naszym kraju. — W 2021 r. planujemy zbliżyć się do poziomu 200 tys. mkw. – deklaruje Marcin Antczak, wiceprezes spółki.

W 2020 roku FB Antczak przekazała inwestorom ponad 111 tys. mkw. powierzchni magazynowej klasy A. Mimo wyzwań spowodowanych przez pandemię, w efekcie których część projektów inwestycyjnych uległa wstrzymaniu lub przesunięciu, mijający rok był dobry dla podmiotów zaangażowanych w rozwój rynku powierzchni magazynowych.

– Jako generalny wykonawca w 2021 roku planujemy zbliżyć się do poziomu 200 tys.m kw. oddanych do użytku powierzchni magazynowych. Dynamicznie rosnący udział sektora e-commerce w handlu detalicznym wymaga profesjonalnej obsługi logistycznej i magazynowej, widzimy też coraz większy popyt na nowoczesne centra danych w sektorze IT. Równie istotna jest perspektywa strategiczna, związana z przebudową łańcuchów dostaw i przenoszeniem części produkcji bliżej końcowego odbiorcy w UE lub tworzeniem magazynów buforowych zapewniających większe bezpieczeństwo obrotu. Wszystkie te elementy będą wzmacniać dalszą dynamikę wzrostu na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych – uważa Marcin Antczak.

Budowa oraz najem powierzchni magazynowych jest obecnie najszybciej rosnącym segmentem nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wprawdzie kluczowymi rynkami dla rozwoju tego sektora niezmiennie pozostają okolice Warszawy, Górny Śląsk oraz Centralna Polska, w portfelu zamówień FB Antczak rośnie udział inwestycji zlokalizowanych także w mniejszych ośrodkach.

– Rynek powierzchni magazynowych w Polsce staje się coraz bardziej zrównoważony. Cena i dostępność gruntów są tylko jednymi z czynników decydujących o wyborze lokalizacji przez inwestorów. Rosnący udział mniejszych ośrodków to także efekt ich coraz lepszej dostępności transportowej, pozwalającej na szeroko zakrojone inwestycje logistyczne i produkcyjne w ramach skomplikowanego łańcucha dostaw, a także podaży wykwalifikowanych pracowników. Nowe inwestycje komercyjne nie tylko korzystają z rezerw na lokalnych rynkach pracy, ale też istotnie je wzmacniają, zwiększając tym samym siłę nabywczą mieszkańców mniejszych ośrodków. To z kolei przekłada się na popyt na nowe inwestycje mieszkaniowe realizowane z dala od największych aglomeracji, dzięki czemu cały rynek nieruchomości staje się coraz bardziej zdywersyfikowany i ciekawy – dodaje Marcin Antczak.

FB Antczak jest deweloperem, generalnym wykonawcą oraz inwestorem na rynku nieruchomości. Grupa od 40 lat realizuje inwestycje mieszkaniowe, komercyjne oraz logistyczno-przemysłowe. Pełniąc rolę generalnego wykonawcy, firma realizuje inwestycje m.in. dla Nestle, Pratt & Whitney, MAKRO Metro Group, czy Carrefour i Raben.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane