Francuskie porty przygotowują się do strajku

Pixabay

Francuska federacja pracowników portowych CGT wezwała do trzydniowego wstrzymania operacji w portach w ramach protestu przeciwko rządowej reformie emerytalnej. Blokada portów może rozpocząć się 16 marca 2023 r.

– Nie jesteśmy tutaj, aby blokować gospodarkę, jesteśmy tutaj, aby uzyskać wycofanie projektu – podkreślił Serge Coutouris, zastępca sekretarza generalnego CGT, na konferencji prasowej w Martigues, niedaleko Marsylii. Zgodnie z jego planem, 26 marca żadne ładunki nie wejdą ani nie wyjdą ze wszystkich francuskich portów z wyjątkiem Dunkierki.

Przedstawiciele CGT zapowiedzieli, że wzmocnią formę protestu, jeśli rząd zdecyduje się zastosować do wprowadzenia swojej reformy art. 49 ust. 3 francuskiej konstytucji. Chodzi o możliwość przyjęcia przepisów w pierwszym czytaniu bez głosowania w parlamencie.

Reforma emerytalna polegać na ma ujednoliceniu kilkudziesięciu funkcjonujących planów emerytalnych. Przeciwko niej od kilku tygodni protestuje cała Francja. Niedawno rozpoczął się m.in. strajk operatorów terminali naftowych Fos i Lavéra, które dostarczają paliwo do tankowców cumujących w portach.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane