GEFCO świadczy usługi co-packingu

GEFCO Polska

GEFCO Polska zaczyna świadczyć usługi co-packingu, realizowane przez oddziały w Kątach Wrocławskich oraz w Psarach k. Wrocławia. Firma wygrała przetarg na co-packing w ramach kontraktu z producentem artykułów gospodarstwa domowego oraz realizuje zautomatyzowany proces pakowania termostatów dla producenta części motoryzacyjnych.

W ramach nowego kontraktu GEFCO w pełni przejęło od dotychczasowego podwykonawcy co-packing artykułów gospodarstwa domowego. Usługa polega na tworzeniu zestawów sprzedażowych, złożonych z różnych wariantów produktów domowych jednorazowego użytku, dostępnych w większości sieci handlowych w Polsce. Pracownicy oddziału GEFCO w Kątach Wrocławskich nie ingerują w wyroby jednostkowe, ale zmieniają sposób ich pakowania przed transportem do punktów sprzedaży.

Szybszy przepływ informacji

Produkty pakowane są najczęściej w kartony SRP, gotowe do wystawienia na regały sklepowe, w oparciu o aktualne dane sprzedażowe. Główne zadanie GEFCO polega na pakowaniu wyrobów tego samego rodzaju, ale w zakresie obowiązków zespołu jest również produkcja stojaków promocyjnych na potrzeby sezonowych kampanii marketingowych. Operator logistyczny twierdzi, że kompleksowa realizacja usług magazynowania, transportu i co-packingu przyspiesza przepływ informacji oraz znacznie ułatwia zarządzanie towarem, który nie przechodzi przez dodatkowe ręce.

– Rozszerzenie współpracy poprzedziliśmy analizą biznesu klienta i wyborem najlepszego wariantu kosztowego, opartego na pracy w systemie liniowym i według zasad lean management. Wcześniej każdy operator podwykonawcy pracował samodzielnie nad swoim opakowaniem, co zwiększało zapotrzebowanie na powierzchnię roboczą oraz generowało większe zapasy komponentów w strefie pakowania. Inwestując w sprzęt – przenośniki taśmowe, rolkowe czy ergonomiczne stojaki – wdrożyliśmy proces, który skupia się na wartości dodanej dla klienta – opowiada Krzysztof Król, lean manager w GEFCO Polska.

Usługę co-packingu zlecił GEFCO również producent części motoryzacyjnych, dla którego operator logistyczny prowadzi w Psarach globalne centrum dystrybucyjne produktów do samochodowych układów chłodniczych. Dotychczas dolnośląski oddział GEFCO zarządzał łańcuchem dostaw wszystkich produktów klienta z kategorii cooling, ale z wyłączeniem termostatów, których pakowanie odbywało się w centrum dystrybucyjnym w Niemczech. Powodowało to konieczność kompletacji i wysyłki zamówień z dwóch krajów, ponieważ polski magazyn nie posiadał pełnego asortymentu. Mając to na uwadze, klient podjął decyzję o reorganizacji łańcucha dostaw części, oddając kompleksową obsługę w ręce specjalistów GEFCO Polska.

Potrzebne były inwestycje

Projekt zakładał przeniesienie operacji co-packingu termostatów z Niemiec do Polski, łącznie z transferem wysoko zautomatyzowanej maszyny produkcyjnej do pakowania termostatów. Termostaty trafiają do Polski w opakowaniach zbiorczych ze światowych fabryk klienta. Magazyn GEFCO opuszcza produkt końcowy, gotowy do dystrybucji na wszystkie kontynenty.

Co-packing wymagał inwestycji na terenie największego w Polsce magazynu GEFCO o powierzchni 42 tys. mkw. Prace objęły reorganizację magazynu z wykorzystaniem 2 tys. nowych miejsc paletowych oraz 1800 miejsc na półkach typu mezzanine. W sierpniu GEFCO uruchomi również dodatkową linię do pakowania manualnego, która jest odpowiedzią na wzrost liczby zamówień. Projekt wymagał zatrudnienia blisko 20 operatorów do obsługi linii automatycznej i manualnej.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane