GLS wybuduje pod Łodzią nową sortownię centralną

Firma GLS Poland przedstawiła plany rozwoju obiektów logistycznych. Największym wyzwaniem dla firmy będzie budowa nowej centralnej sortowni pod Łodzią, która docelowo zastąpi obecną lokalizację w Strykowie. Okazją do zapowiedzi inwestycji jest 5. rocznica uruchomienia regionalnej sortowni GLS w Wypędach pod Warszawą – ona z kolei przejdzie rozbudowę.

Codziennie rano wyrusza z Wypęd pod Warszawą ponad 160, a w sezonie przedświątecznym nawet 200 kurierów, by doręczyć paczki do odbiorców w stolicy i aglomeracji warszawskiej. Największa lokalizacja GLS w naszym kraju aktualnie obchodzi 5. jubileusz. Przedsiębiorstwo zapowiedziało plany rozbudowy sortowni. – Nasza lokalizacja w Wypędach nie była przypadkowa. Ten największy oddział GLS w Polsce miał spełnić dwie funkcje. Pierwszą i podstawową było zapewnienie dystrybucji przesyłek na terenie aglomeracji warszawskiej oraz miejscowości w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Druga to wsparcie naszej infrastruktury jako regionalna sortownia – mówi Miłosz Skubis, dyrektor Regionu Wschód GLS Poland.

Jak dodaje, po pięciu latach działalności lokalizacja spełniła swoje zadanie, a liczba obsługiwanych paczek wzrosła od 2018 roku nawet trzykrotnie. Dziś Wypędy działają przez sześć dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, obsługując ponad 60 tys. przesyłek dziennie.

Coraz więcej kierunków dla paczek

Od 2018 roku wzrosła również rola Wypęd jako regionalnej sortowni. – Pięć lat temu mieliśmy bezpośrednie połączenia z 10 lokalizacjami w kraju, w tym z centralną sortownią w Strykowie i regionalnym HUBem w Bydgoszczy. Dzisiaj, po kolejnych inwestycjach w technologię, regionalny HUB Warszawa-Wypędy zapewnia nam sortowanie paczek na 26 kierunkach bezpośrednich oraz połączenie z centralną sortownią i regionalnymi HUBami w Krakowie, Czeladzi i Bydgoszczy – wylicza Miłosz Skubis.

Dzięki uruchomieniu oddziału w Wypędach, GLS mógł zmodernizować i zmienić funkcjonalność pierwotnego warszawskiego oddziału, który mieści się przy al. Krakowskiej w Warszawie. Obecnie oddział ten jest przekształcany w tzw. green depot i będzie odpowiedzialny za obsługę ścisłego centrum Warszawy przy wykorzystaniu coraz większej liczby pojazdów zeroemisyjnych. GLS planuje kontynuować jego modernizację. Rozbudowana będzie instalacja fotowoltaiczna, zamontowane zostaną kolejne stacje ładowania.

Sortownia GLS Poland w Wypędach.

Obiekt w Wypędach wyposażony jest w panele solarne do podgrzewania wody użytkowej, a przy budynkach zlokalizowanych jest też 12 stacji do ładowania samochodów elektrycznych.

– Wypędy mają potencjał do rozwoju i w najbliższych kilku latach na pewno to wykorzystamy. Planujemy rozbudować infrastrukturę do sortowania przesyłek i rozbudować halę o 10 sekcji, co da nam 40 bram – mówi Andrzej Wasielewski, dyrektor operacji krajowych i infrastruktury GLS Poland.

Centralna sortowania pod Łodzią

Plany rozwoju lokalizacji w Wypędach to jedna z wielu inwestycji, którą GLS Poland zamierza realizować w najbliższych latach. Firma chce skupić się przede wszystkim na budowie nowej centralnej sortowni pod Łodzią, która docelowo zastąpi obecną lokalizację w Strykowie. – Przewidujemy, że stanie się to w perspektywie najbliższych trzech, czterech latach. Planujemy uruchamiać nową lokalizację etapowo, gwarantując płynne przejście wszystkich procesów. Po zakończeniu inwestycji pod Łodzią obecny HUB Stryków będzie pełnił funkcję wspomagającą – podkreśla Andrzej Wasielewski.

W perspektywie najbliższych 5 lat GLS chce zwiększyć również liczbę swoich filii do 70, a nawet 80 lokalizacji. – Naszą ambicją jest być coraz bliżej klientów, zapewniać im najlepszy standard usług i jeszcze mocniej wpisywać się w lokalne społeczności – podkreśla Andrzej Wasielewski.

GLS będzie kontynuował też modernizację swojego oddziału w Warszawie przy ul. Fajansowej. Zamierza rozbudować istniejącą już instalację fotowoltaiczną, zamontować kolejne stacje ładowania, zwiększyć termoizolacyjność budynku czy zbudować system zielonego dachu.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane