Hermes Fulfilment otworzy hub o wartości 1,4 mld zł

Centrum logistyczne Hermes Fulfilment
Panattoni Europe

Niemiecka firma Hermes Fulfilment – logistyczne ramię grupy OTTO, rozpoczęła w gminie Iłowa (woj. lubuskie) budowę pierwszego centrum logistycznego w Polsce. Obiekt o powierzchni 150 tys. mkw., będzie jednym z największych hubów grupy Hermes w Europie. Głównym deweloperem obiektu wartości 300 mln euro (1,4 mld zł) jest Panattoni.

Na placu budowy hubu odbyło się odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego. Powstająca inwestycja jest pierwszą w Polsce dla grupy Hermes i drugą co do wielkości Hermes Fulfilment w Europie. Centrum logistyczne będzie odpowiedzialne za operacje kompletacji zamówień dla firm e-commerce Grupy OTTO oraz usługi o wartości dodanej (VAS). Wśród obsługiwanych zamówień dominować będą: odzież, tekstylia, biżuteria, zabawki i drobny sprzęt AGD.

Grupa OTTO działa w sektorze handlu detalicznego od ponad 70 lat i jest dziś obecna w ponad 30 krajach. Jej logistyczną częścią jest grupa Hermes, w tym Hermes Fulfilment.

Na dwóch poziomach o łącznej powierzchni użytkowej 150 tys. mkw. powstaną miejsca pracy dla 1900 osób. Niemal 60 procent z nich będą stanowić kobiety. Przedsiębiorstwo poinformowało, że dzięki zoptymalizowanemu systemowi funkcjonowania będzie możliwe wyekspediowanie niemal 80 mln artykułów rocznie. Panattoni planuje oddanie obiektu do użytku na przełomie III i IV kwartału 2023 roku.

Niemcy, według prognoz, staną się największym rynkiem e-commerce w Europie już w 2025 roku, generując 19 proc. europejskiego przychodu w tym segmencie. Potężna i nieustannie rozwijająca się branża sprzedaży internetowej napędza zapotrzebowanie na wielkopowierzchniowe centra fulfilmentowe, dla których idealnym hubem okazuje się zachodnia część Polski. – Bliskość granicy umożliwia obsługę większości rynków w tej części kontynentu, która odpowiada za lwią część transakcji online oraz przychodów sektora – mówi Dorota Jagodzińska-Sasson, managing director  z Panattoni.

Inwestycja jest ważna dla gminy Iłowa. – Ona zbiega się z debatą na temat strategii rozwoju gminy. Cieszymy się, że nasze prognozy dotyczące wyznaczonych kierunków rozwoju są zbieżne z potrzebami międzynarodowego biznesu logistycznego. To uznanie dla samorządu, ale i poważne wyzwanie. Kolejnym krokiem naszej Gminy będzie rozbudowa niezbędnej infrastruktury i stworzenie warunków dla budownictwa mieszkaniowego. Jestem przekonany, że dzięki nowym inwestorom i sprawnemu zarządzaniu uda nam się osiągnąć wspólne cele – informuje Paweł Lichtański, burmistrz Iłowej.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane