Rynek powierzchni magazynowych jest aktualnie najszybciej rosnącym sektorem nieruchomości komercyjnych w Polsce. Pomimo bardzo wysokiej nowej podaży magazynów w I półroczu 2022 r., współczynnik pustostanów odnotował kolejny spadek – informuje firma doradcza Knight Frank.
W okresie od stycznia do czerwca 2022 r. do użytku najemców trafiło 2,4 mln mkw. powierzchni magazynowej. Mimo bardzo wysokiej nowej podaży dostarczonej na rynek w pierwszym półroczu 2022 roku, współczynnik pustostanów na rynku magazynowym w Polsce odnotował kolejny spadek. Jednocześnie, należy oczekiwać dalszych wzrostów czynszów wywoławczych.
Najwięcej magazynów jest pod Warszawą
Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec czerwca 2022 roku przekroczyły 26,1 mln mkw., zwiększając swój wolumen w ciągu roku o ponad 16%. Największymi zasobami powierzchni magazynowej dysponuje warszawski obszar koncentracji, który oferuje 5,5 mln mkw. (21 % całkowitego wolumenu powierzchni magazynowej w Polsce), region Górnego Śląska z 4,6 mln mkw. (17%), oraz Polski Centralnej dysponujący 3,8 mkw. powierzchni magazynowej (15% zasobów).
– W okresie od stycznia do czerwca cały czas obserwowaliśmy dynamiczny rozwój sektora magazynowego – mówi Michał Kozdrój, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w Knight Frank. – W tym okresie na rynek trafiło 2,4 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i jest to najwyższy półroczny wolumen zarejestrowany w historii rynku. Wśród regionów prym wiodą Wielkopolska (350 tys. mkw.), Polska Centralna (350 tys. mkw.), Dolny Śląsk (330 tys. mkw.) oraz Górny Śląsk (300 tys. mkw.) – dodaje.
Jest mniej projektów spekulacyjnych
Aktywność deweloperów pozostaje wysoka. Na koniec I półrocza 2022 roku w realizacji cały czas było 4,35 mln mkw., czyli o 20% więcej niż rok wcześniej. Sytuacja może się jednak zmienić w najbliższych kwartałach, ponieważ deweloperzy ograniczyli realizację projektów spekulacyjnych. Zmiany te można już było zauważyć w II kwartale 2022 roku, kiedy to w budowie było 10% powierzchni mniej niż w kwartale I-szym.
– Wpłynęły na to wojna na Ukrainie oraz konsekwencje gospodarcze jakie agresja Rosji wywołała w naszej części Europy. Wzrost cen materiałów budowlanych, brak dostępnych pracowników w sektorze budowlanym, inflacja, rosnące stopy procentowe oraz związane z tym wyższe koszty finansowania spowodowały, że część inwestorów zaczęła wycofywać się z planowanych inwestycji, w szczególności tych o charakterze spekulacyjnym – informuje Michał Grabara, dyrektor w dziale Rynków Kapitałowych w Knight Frank.
– Nie oznacza to jednak braku aktywności, gdyż wiele podmiotów z Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej nadal pozostaje w grze. W drugim kwartale rynek zanotował kilka debiutów, a obecne dotychczas w Polsce podmioty powiększyły swoje portfele. To dobry znak na przyszłość – dodał Grabara.
Liderem najmu jest Górny Śląsk
Wysokie zainteresowanie najemców powierzchnią magazynową w Polsce przełożyło się na 3,8 mln mkw. powierzchni wynajętej w pierwszym półroczu 2022. Najwięcej powierzchni wynajęte zostało w obszarze Górnego Śląska (770 000 mkw. , co stanowi 20% udział w całkowitym wolumenie zawartych umów), w II strefie warszawskiej (630 000 mkw.; 16% wynajętej powierzchni) oraz w obszarze Polski Centralnej (450 000 mkw.; 12% wolumenu transakcji).
Elżbieta Czerpak, Dyrektor działu Badań Rynku zauważa, że mimo bardzo wysokiej nowej podaży dostarczonej na rynek w pierwszym półroczu 2022 roku, współczynnik pustostanów na rynku magazynowym w Polsce odnotował kolejny spadek i obniżył się do rekordowo niskiego poziomu szacowanego aktualnie na nieco ponad 3%. – We wszystkich rejonach koncentracji powierzchni magazynowej podaż wolnej powierzchni jest bardzo ograniczona, a ze względu na niewielką ilość projektów realizowanych spekulacyjnie nie należy oczekiwać znaczących zmian w tym zakresie w kolejnych kwartałach – tłumaczy Elżbieta Czerpak.