Od stycznia zdrożeją usługi Poczty Polskiej

Poczta Polska

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpi modyfikacja „Cennika usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym”. Poczta Polska zapewnia, że będzie to pierwsza od trzech lat korekta cenowa przesyłek listowych. Zmiany stawek na usługi zostały przyjęte przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Poczta Polska, tłumaczy wprowadzane podwyżki tym, że jako operator wyznaczony do zapewnia powszechnych usług pocztowych, utrzymuje na terenie całego kraju sieć placówek pocztowych i oddawczych skrzynek na listy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pocztowego, Poczta – w odróżnieniu od konkurencji – nie może zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty.

– Rosnące z roku na rok koszty pracy i transportu, ogólnoświatowy wzrost cen surowców wykorzystywanych przez spółkę oraz spadający wolumen przesyłek listowych, przy zachowaniu wysokiego tempa inwestycji w podnoszenie swojej konkurencyjności na rynku, stały się impulsem do dokonania pierwszej od trzech lat modyfikacji cen przesyłek krajowych – informuje Poczta Polska w komunikacie.

Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym oscyluje w granicach od 2 do maksymalnie 11%. Przykładowo, cena popularnych listów nierejestrowanych ekonomicznych, w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei opłata za przesyłkę poleconą priorytetową, w podstawowym formacie S (obejmującym kopertę, do której zmieści się złożona na pół kartka A4), zdrożeje o 10 gr.

– Dla Poczty Polskiej nawet niewielka korekta cen świadczonych usług, to dodatkowy wzrost przychodu, który umożliwi uruchamianie nowych placówek pocztowych, jak i utrzymanie tych rzadziej odwiedzanych przez klientów, zlokalizowanych na terenach wiejskich – dodają pocztowcy.

Obowiązujące ceny przesyłek w obrocie zagranicznym oraz paczek pozostaną bez zmian.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane