OT Port Świnoujście rozbuduje terminal zbożowy

Statek stojący przy terminalu OT Port Świnoujście
OT Logistics

Firmy OT Port Świnoujście oraz POL Invest Projects podpisały umowę dotyczącą rozbudowy terminalu AGRO o linię technologiczną oraz dostawy urządzenia załadowczego na statki. Dzięki inwestycji o wartości 40 mln zł, roczne zdolności przeładunkowe zbóż w OT Port Świnoujście przekroczą dwa miliony ton. Wartość inwestycji sięgnie 40 mln zł.

Kamil Jedynak, prezes OT Logistics, uważa, że umowa OTPŚ z firmą konsultingowo-projektową POL Invest Projects, to wydarzenie istotne dla rozwoju Grupy Kapitałowej OT Logistics, zwłaszcza w obliczu rosnącego zapotrzebowania na przeładunki towarów agro w polskich portach. – To też kolejny krok, który znacząco przyczynia się do przekształcenia OTPŚ w jeden z najbardziej nowoczesnych terminali realizujących przeładunki zbóż w sposób całkowicie zautomatyzowany. Dzięki inwestycji roczne zdolności przeładunkowe dla produktów agro w OT Port Świnoujście przekroczą dwa miliony ton, a oferowana rata załadunkowa w tym zakresie będzie najwyższą na polskim rynku – twierdzi Jedynak.

Spółka POL INVEST PROJECTS będzie odpowiedzialna za rozbudowę terminalu AGRO w modelu zaprojektuj i zbuduj. Inwestycja będzie realizowana na Nabrzeżu Chemików. Terminal zyska linię technologiczną oraz urządzenie załadowcze na statki, które zostaną skomunikowane z istniejącym magazynem płaskim, posiadającym infrastrukturę do obsługi wagonów i samochodów.

Rozbudowa zakończy się w drugiej połowie 2025 r.

– Od pewnego czasu obserwujemy wzrostowy trend w obszarze logistyki produktów agro, który będzie impulsem do rozwoju polskich terminali w najbliższych latach. Odnotowujemy zwiększony popyt na przeładunki produktów tego segmentu i dostosowujemy nasze zdolności przeładunkowe i magazynowe, tak by móc go obsłużyć. Trend spowodowany jest z jednej strony wzrostem produkcji krajowej co przy równoczesnym spadku konsumpcji wewnętrznej powoduje konieczność skierowania nadwyżki na rynki zagraniczne – a z drugiej zwiększaniem się wolumenów tranzytu zboża z Ukrainy, który musi zostać obsłużony m.in. przez polskie porty – dodaje Kamil Jedynak.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane