Otwarto węgierski East-West Gate Intermodal Terminal

East West Gate Intermodal Terminal

Największe na Węgrzech centrum logistyczne East-West Gate Intermodal Terminal w miejscowości Fényeslitke zostało oficjalnie otwarte 19 października 2022 r. Obiekt miał być konkurencją dla Małaszewicz na Nowym Jedwabnym Szlaku, ale na razie wesprze Ukrainę w eksporcie zboża.

East-West Gate Intermodal Terminal miał być nową strategiczną bramą dla chińskich towarów, docierających do Europy po Nowym Jedwabnym Szlaku. Centrum logistyczne wybudowano przy granicy z Ukrainą, przez którą miały przejeżdżać pociągi z Azji. Podczas inwazji Rosji na Ukrainę, przewozy w tranzycie przez Ukrainę zostały całkowicie wstrzymane, przez co inwestycja w miejscowości Fényeslitke okazała się słomianą. Więcej informacji w tekście: East-West Gate nie zagraża Małaszewiczom.

Podczas oficjalnego otwarcia terminalu ogłoszono, że obiekt będzie teraz pełnił inną rolę niż była zakładana. – Będzie wspierał eksport ukraińskiego zboża – poinformował węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. – Terminal przyczyni się tym samym do złagodzenia globalnego kryzysu żywnościowego – dodał minister cytowany przez węgierskie media.

Relacja z otwarcia terminalu w Fényeslitke:

Ukraińskie zboże ma być transportowane przez Węgry do portów nad Morzem Adriatyckim. Będzie to najszybsza i najskuteczniejsza trasa zapewniająca bezpieczeństwo dostaw żywności do najdalszych zakątków świata.

East-West Gate Intermodal Terminal może przeładowywać do 800 ton zboża na godzinę. Budowa obiektu kosztowała 30 mld forintów (73 mln euro). W centrum logistycznym może zostać zatrudnionych 500 osób. Węgrzy twierdzą, że terminal może obsługiwać milion TEU rocznie, czyli dwa razy więcej niż terminal w Małaszewiczach.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane