Pelion otworzył największy magazyn farmaceutyczny w Polsce

Magazyn Pelion w Łodzi
Pelion

W Łodzi przy ul. Kinga C. Gillette otwarto największy magazyn farmaceutyczny w naszym kraju i jeden z największych w Europie Centralnej. Inwestorem obiektu o powierzchni 43 tys. mkw. jest firma Pelion, zajmująca się handlem farmaceutykami oraz obsługą logistyczną firma z sektora ochrony zdrowia.

W grudniu 2022 roku dokonano otwarcia ostatniej części kompleksu, przekazanej do użytku dwa miesiące wcześniej. Cały magazyn jest wykorzystywany przez kilka hurtowni i firm farmaceutycznych dystrybuujących leki do szpitali i aptek. Z łódzkiego obiektu leki dostarczane są do tysięcy odbiorców.

Pelion informuje, że inwestycja rozpoczęła się w 2014 r. i była prowadzona przez osiem lat. Dzięki niej powstał magazyn o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa lekowego naszego kraju. Na działce o powierzchni 8,8 ha wybudowano hale o powierzchni 43 tys. mkw., w których zapewniono 25 tys. miejsc paletowych. Inwestycja została sfinansowana ze środków Banku Millennium oraz Millennium Leasing.

Magazyn spełnia wymogi Prawa farmaceutycznego oraz Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Na ponad 43 tys. mkw. znajdują się magazyny wysokiego składowania (o wysokości przekraczającej 14 m), pomieszczenia do przechowywania leków w warunkach kontrolowanych (w tym w tzw. zimnym łańcuchu dostaw), a także podlegające ścisłej kontroli dostępu magazyny środków odurzających, psychotropowych, prekursorów kategorii 1 oraz cytostatyków.

Inwestycja stanowi krytycznie ważne ogniwo w łańcuchu dostaw leków na terenie całego kraju. Zapewnia setki nowych miejsc pracy, a także przyczynia się do rozwoju gospodarczego Łodzi i regionu – powiedział Jacek Szwajcowski, prezes spółki Pelion, do której należą spółki prowadzące działalność w okolicy nowego magazynu. Należy do nich Urtica, która w 2016 r. otworzyła w tym samym miejscu największy magazyn leków szpitalnych w kraju. Aktualnie w ciągu miesiąca z jej magazynu wydawanych jest 100 tys. paczek oraz około 5 tys. palet.

Jednym z najemców otwartego właśnie kompleksu magazynowego jest firma Pharmalink. Posiada ona magazyn o powierzchni 4500 mkw., który umożliwia składowanie ponad 5800 palet w temperaturze 15-25 stopni Celsjusza. Wyposażony jest on w chłodnie, które mogą pomieścić łącznie ponad 350 palet w temperaturze 2-8 stopni.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane