PGE angażuje się w budowę terminalu w Karsznicach

PGE Polska Grupa Energetyczna

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz jej spółka transportowa Betrans, podpisały z PKP Cargo Terminale list intencyjny dotyczący współpracy przy powołaniu Konsorcjum Transportu Kombinowanego. KTK ma być zaangażowane w projekt budowy terminalu multimodalnego w Karsznicach, w powiecie zduńskowolskim. Powołanie Konsorcjum będzie elementem wsparcia transformacji regionu bełchatowskiego w procesie przechodzenia na nieemisyjne źródła energii.

Władze województwa łódzkiego z nadzieją patrzą na planowaną budowę terminalu multimodalnego, ponieważ inwestycja ta może ożywić gospodarczo region i stworzyć miejsca pracy w transporcie i logistyce. Takie jest też założenie Terytorialnego Planu Transformacji oraz Strategii Województwa Łódzkiego.

– Po powołaniu Konsorcjum Transportu Kombinowanego PGE będzie uczestniczyć w tworzeniu systemu transportu intermodalnego, wykorzystującego potencjał przeładunkowy i magazynowy terminali należących do PKP Cargo Terminale – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. – To także kolejny, ważny element na mapie transformacji regionu bełchatowskiego. Celem KTK jest zwiększenie udziału usług logistycznych na terenie województwa łódzkiego oraz centralnej Polski. Przyczyni się to do utworzenia nowych miejsc pracy. Projekt ten ma także wymiar środowiskowy – ograniczenie transportu drogowego na rzecz transportu kolejowego przyczyni się do redukcji emisji CO2 – dodaje Dąbrowski.

PKP Cargo Terminale, spółka odpowiedzialna za rozwój i obsługę sieci terminalowych w Polsce, jest zainteresowana przyszłą kooperacją z PGE Polską Grupą Energetyczną i Betransem w zakresie obsługi przewozowej budowanego portu terminalowego. – Liczymy, że współpraca z naszymi partnerami przyczyni się również do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw transportowych oraz Terminalu Multimodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach – mówi Jacek Rutkowski, prezes PKP Cargo Terminale.

Wsparcie dla multimodalności transportu towarowego zostało wpisane do projektu Terytorialnego Planu Transformacji Energetycznej Województwa Łódzkiego (TPTE WŁ) jako element uzupełniający do działań objętych wsparciem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

PGE przygotowuje się do transformacji energetycznej regionu bełchatowskiego, w którym funkcjonują elektrociepłownia Bełchatów oraz zaopatrująca ją kopalnia węgla brunatnego. We wrześniu 2021 r. działalność rozpoczęło Centrum Rozwoju Kompetencji, którego zadaniem jest przygotowanie pracowników Kompleksu Bełchatów do transformacji i zdobycia umiejętności w zawodach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Wśród inwestycji planowanych przez Grupę PGE w regionie bełchatowskim są m.in. inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii: projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE na bazie dzisiejszych spółek wsparcia, które będą się transformować w kierunku realizacji projektów odnawialnych, czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.

Grupa PGE w pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego na inwestycje przeznaczy blisko 5 mld zł. Do tych działań dołączy współtworzenie transportu kombinowanego.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane