Pod koniec 2024 r. Kraków Airport zyska terminal cargo

Kraków Airport / Twitter

Wkrótce rozpocznie się budowa terminalu cargo w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków Balice. Zarząd portu podpisał umowę z wykonawcą obiektu – Mostostalem Warszawa. Firma budowlana zrealizuje na lotnisku także budynek stacji transformatorowej. Wartość obu umów wynosi ponad 113 mln zł.

Krakowskie lotnisko od dawna planowało budowę nowego terminalu cargo. W listopadzie 2020 r. Kraków Airport otrzymał od Wojewody Małopolskiego pozwolenie na wybudowanie obiektu. Umowa z wyłonionym wykonawcą terminalu – Mostostalem Warszawa została podpisana 22 listopada 2022 r. Wartość kontraktu to 91,94 mln zł brutto.

– Mostostal Warszawa z sukcesem realizuje inwestycje w szeroko pojętej infrastrukturze, od tych drogowych, przez kolejowe po lotnicze, nie tylko na małopolskich budowach, ale także w całym kraju. Jednym z przykładowych, małopolskich projektów jest remont Dworca PKP Kraków Główny – powiedział Jacek Szymanek, członek zarządu Mostostalu Warszawa podczas uroczystości podpisania umowy. – Dzięki doświadczeniu oraz kadrze najlepszych inżynierów mamy potencjał, by skutecznie i sprawnie zrealizować tę inwestycję – stwierdził Szymanek.

Do zakresu kontraktu należy budowa obiektu składającego się z części biurowej i magazynowej o łącznej powierzchni użytkowej 5600 mkw. i kubaturze 39 000 msześc., oraz towarzyszącej infrastruktury technicznej.

W ramach inwestycji zostanie również wykonana przebudowa fragmentu drogi wojewódzkiej nr 774.

Budowa nowego terminalu cargo umożliwi zwiększenie obsługi lotniczego cargo do 8000 ton rocznie. Nowa lokalizacja terminalu pozwoli na wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych poza bezpośrednie sąsiedztwo wjazdu na lotnisko, a tym samym na poprawę warunków dojazdu do terminala pasażerskiego.

Podpisany kontrakt na budowę terminalu zawiera prawo opcji na dostawę i montaż dodatkowych elementów budowlanych (bramki dozymetryczne oraz dźwignik rolkowy rozładunkowy) o łącznej wartości 0,58 mln zł brutto. O skorzystaniu z prawa opcji zamawiający będzie musiał poinformować wykonawcę budowy w terminie 12 miesięcy od dnia podpisania kontraktu.

Terminal cargo zostanie zbudowany w ciągu 23 miesięcy od podpisania kontraktu.

Oprócz kontraktu na budowę terminalu na terenie Kraków Airport, Mostostal Warszawa podpisał także umowę na budowę budynku stacji transformatorowej ST10BIS wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Nowy budynek stacji transformatorowej ST10BIS zlokalizowany będzie pomiędzy budynkiem Administracyjno-Technicznym, a istniejącym Terminalem Pasażerskim. Wartość umowy: 21 523 998,84 zł brutto.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane