Port w Tallinie odnotował 22-proc. spadek przeładunków

Port w Tallinie (Tallinna Sadam)

W III kwartale 2019 r. przez terminale kompleksu portowego w Tallinie przeszło 4,3 mln ton ładunków i 3,6 mln pasażerów. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wolumen ładunków spadł o 22,1%, głównie z powodu zmniejszenia obrotu produktami płynnymi.

Według Valdo Kalma, prezesa estońskiego portu, spadek ładunków płynnych nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ wynika z ogólnego spadku popytu na rynku produktów naftowych. Wpływ na to miało zaostrzenie przepisów dotyczących emisji siarki.

– Obsługa ładunków płynnych opiera się na kontraktach długoterminowych, dlatego wolumeny kwartalne bywają niestabilne. Spadek przeładunku ładunków płynnych został częściowo skompensowany silnym, 30-% wzrostem przeładunku ładunków suchych masowych – wyjaśnił Kalm.

Wolumen ładunków w Porcie Tallin w ciągu 9 miesięcy tego roku spadł o 8,3% do 14,3 miliona ton, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018.

W III kwartale tego roku liczba pasażerów w porcie wzrosła ze względu na trasy uruchomienie nowych połączeń na szlakach Tallinn-Helsinki i Muuga-Vuosaari.

Ruch pasażerski między Estonią a Finlandią wzrósł o 96 tysięcy pasażerów, czyli o 3,5%. Liczba pasażerów na trasach do Sztokholmu i Sankt Petersburga nieznacznie spadła.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane