Porty Odessa, Czarnomorsk i Piwdennyj wznowią pracę

Port Odessa
Romankravchuk, Wikimedia

Trwają przygotowania do wznowienia pracy w trzech portach Morza Czarnego: Odessa, Czarnomorsk i Piwdennyj – poinformował Zarząd Morskich Portów Ukrainy. Wznowienie ich działalności pomimo trwającej wojny wynika z podpisanej 22 lipca przez Ukrainę, Rosję, ONZ oraz Turcję Inicjatywy na rzecz bezpiecznego transportu zboża i artykułów spożywczych z ukraińskich portów.

Porozumienie na rzecz uruchomienia transportu zboża przez Morze Czarne zostało podpisane w Stambule. Jego stronami są: Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ. Rosja już następnego dnia po przystąpieniu do inicjatywy wystrzeliła rakiety na port w Odessie, doprowadzając do pożaru. Federacja Rosyjska nie przyznała się jednak do tego ataku.

Pomimo zagrożenia kolejnymi atakami, Zarząd Morskich Portów Ukrainy poinformował w mediach społecznościowych, że trwają prace na rzecz przywrócenia operacji w trzech morskich portach, z których zboże będzie wypływało statkami. Chodzi o porty: Odessa, Czarnomorsk i Piwdennyj. – Statki będą zawijały do portów oraz opuszczały je w konwojach nadzorowanych przez statek prowadzący – informuje portowa administracja.

W silosach a terenie portu w Odessie na wywóz czeka ok. 20 mln ton zboża. Celem Ukraińców jest umożliwienie eksportu 5 mln ton miesięcznie – tyle zboża trafiało do odbiorców przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane