Powierzchnia magazynowa w Polsce wzrosła o 9 procent

Zdjęcie przedstawia pusty magazyn, aby zilustrować artykuł o słabnącym popycie na tego typu powierzchnie.
EFAFLEX_Schnelllauftore, Pixabay

Rok 2024 był kolejnym rokiem intensywnych inwestycji na rynku magazynowym. Powierzchnia do składowania towarów wzrosła o 9,2 proc. Najwięcej nowych powierzchni powstaje w województwie śląskim.

Polska znajduje się na piątym miejscu w Europie pod względem całkowitych zasobów logistyczno-magazynowych. Na koniec 2024 roku sięgnęły one w naszym kraju 33,9 mln mkw., co oznacza wzrost o 9,2 proc. w ujęciu rocznym – wynika z danych CBRE. W budowie jest 1,76 mln mkw. i to najniższy wynik od 3 kw. 2020 roku.

– Dynamika wzrostu na polskim rynku magazynowym w 2024 roku była niższa niż w poprzednim, ale nasz kraj utrzymał swoją pozycję w rankingu całkowitych zasobów logistyczno-magazynowych w Europie. Znajdujemy się nadal na piątym miejscu, za Niemcami, Francją, Holandią i Wielką Brytanią. Na niższy przyrost wpływ miały niepewna sytuacja geopolityczna, przede wszystkim wojna w Ukrainie, oczekiwanie na rozstrzygnięcie wyborów w USA oraz pogarszająca się sytuacja Niemiec. Jednak w czwartym kwartale minionego roku zaczęliśmy obserwować wzmożony ruch na rynku magazynowym i prognozujemy, że ta tendencja utrzyma się również w 2025 roku – mówi Michał Śniadała, szef działu Industrial & Logistics w CBRE.

Aktualna powierzchnia magazynowo-logistyczna wynosi w Polsce 33,9 mln mkw. Do użytku w 2024 roku oddano 2,6 mln mkw. (- 29 proc. r/r), a największe zrealizowane inwestycje to dwa budynki park P3 Wrocław (łącznie 173 tys. mkw.), park ECE Kąty Wrocławskie (79 tys. mkw.) oraz dwa obiekty w istniejącym parku CTPark Warsaw West (w sumie 110 tys. mkw.).

W budowie znajduje się 1,76 mln mkw., czyli o 37 proc. mniej w skali roku. Niemal połowa powstaje spekulacyjnie, a więc bez zadeklarowanego z góry najemcy. Najwięcej inwestycji jest realizowanych na Śląsku (383 tys. mkw.), Dolnym Śląsku (344 tys. mkw.) oraz Mazowszu (207 tys. mkw.). Śląsk prowadzi także pod względem nowych projektów logistyczno-przemysłowych rozpoczętych w 4 kwartale 2024 roku – wystartowało ich pięć, o łącznej powierzchni 77 tys. mkw.

Zapotrzebowanie na powierzchnię magazynowo-logistyczną w całym minionym roku sięgnęło 5,86 mln mkw., z czego ponad 2 mln mkw. przypadło na ostatni kwartał. W skali roku popyt urósł o 2 proc., natomiast poziom pustostanów utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi 7,4 proc.

Najwięcej wynajęto w województwie mazowieckim (565 tys. mkw.) oraz łódzkim (365 tys. mkw.). Z kolei największa transakcja miała miejsce na Podkarpaciu, gdzie producent sprzętu AGD zajął 73 tys. mkw. w Panattoni Park Rzeszów West.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane