Skarb państwa przekaże Poczcie Polskiej 190 mln zł

Poczta Polska

Ministerstwo Aktywów Państwowych zdecydowało o dokapitalizowaniu Poczty Polskiej kwotą 190 mln zł. Spółka podkreśla, że jest to pierwsze dokapitalizowanie od momentu przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną w 2009 roku. Środki będą przeznaczone na inwestycje.

Decyzja nadzwyczajnego walnego zgromadzenia o dokapitalizowaniu Poczty Polskiej kwotą 190 mln zł, które przeznaczone są wyłącznie na realizację projektu Architektury Sieci Logistycznej (ASL), umożliwi spółce sfinansowanie, tej planowanej od wielu lat inwestycji. – To jeden z kluczowych i strategicznych projektów realizowanych obecnie przez narodowego operatora. Poczta będzie sukcesywnie przekształcać swoją infrastrukturę logistyczną z listowej na paczkową, co jest odpowiedzią na zmiany obserwowane na rynku pocztowym zarówno w Polsce, jak i na świecie – czytamy w komunikacie spółki.

– Podjęta decyzja jest historyczna i kluczowa. Potwierdza wsparcie dla strategii rozwoju spółki obranej przez obecny zarząd – powiedział Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Celem projektu ASL jest poprawa efektywności (wzrost terminowości, przepustowości sieci i optymalizacja kosztów związanych z obsługą przesyłek) aktualnej sieci logistycznej. Planowana kwota nakładów inwestycyjnych na ten cel to ok. 0,8 mld zł w latach 2021–2025.

– Dziękuję Ministerstwu Aktywów Państwowych za zaangażowanie w projekt dokapitalizowania Poczty. To wyraz dbałości właściciela o przyszłość spółki i jej długofalowy rozwój. Przez wiele lat inwestycje w Poczcie były niewystarczające, w stosunku do potrzeb i zmian zachodzących na rynku pocztowym w kraju i na świecie. Teraz musimy przyspieszyć, inwestycje zaplanowane na 2021–2023 osiągną poziom 5,8% w relacji do przychodów, to prawie czterokrotnie więcej, niż spółka przeznaczała na rozwój jeszcze dwa lata temu.  Decyzja o dokapitalizowaniu to ważna wiadomość dla pocztowców, że rząd rozumie złożoną sytuację finansową naszej spółki i wyzwania, jakie przed nami stoją – mówi Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej.

Planowane wydatki na inwestycje, przede wszystkim na logistykę i cyfryzację, to kwota 1,2 mld złotych w ciągu 3 lat.

ASL to jedna z najważniejszych inicjatyw strategicznych Poczty Polskiej, umożliwiająca płynną transformację obecnej sieci logistycznej, przystosowanej głównie do obsługi listów do sieci docelowej, mającej na celu obsłużenie zwiększającego się wolumenu przesyłek KEP (kurierskich, ekspresowych i paczkowych) i e-commerce.

Kluczowymi elementami sieci i jednocześnie celem wdrożenia ASL jest umaszynowienie 3 istniejących sortowni oraz budowa nowoczesnych sortowni na gruntach Poczty Polskiej w Szczecinie, Olsztynie oraz Białymstoku, a także najem i wyposażenie w sortery paczkowe obiektów do opracowywania paczek w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Rzeszowie.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane