Terminal Paskov podwoił powierzchnię i przepustowość

AWT

Czeskie Advanced World Transport (AWT) z Grupy PKP Cargo zakończyło trzeci etap modernizacji terminalu Paskov. Koszt trzech etapów prac zamknął się kwotą 72 mln zł, ale to nie koniec inwestycji. W lipcu rozpocznie się czwarty etap przedsięwzięcia.

Terminal o powierzchni 70 tys. mkw., pojemności składowej 4800 TEU i długości torów 3x 270 m i 2x 375 m, znajduje się w pobliżu stref przemysłowych graniczących z Polską i Słowacją. AWT oferuje w terminalu kompleksowe usługi związane z przeładunkiem intermodalnym.

Dotychczasowy koszt rozbudowy terminalu wyniósł około 450 mln CZK (72 mln zł), z czego dotacje UE wyniosły 151 mln CZK (24 mln zł), a wsparcie z czeskiego budżetu 12 mln CZK (ok. 2 mln zł).

Terminal obsługuje zarówno spółkę AWT, jak i podmioty zewnętrzne, zapewniając przeładunek, odbiór, dystrybucję i naprawę lekkich kontenerów oraz obsługę pociągów i składowanie kontenerów.

– Od 2007 r. budujemy terminal na terenach poprzemysłowych dawnej kopalni Paskov i właśnie zakończyliśmy trzeci etap modernizacji, w ramach którego zbudowaliśmy nowy obiekt do obsługi terminalu i podwoiliśmy powierzchnię wraz z przepustowością. Grupa PKP Cargo, która dysponuje łącznie 27 tego typu terminalami, ma poważne plany związane z obsługą intermodalną w terminalu Paskov, dlatego już przygotowujemy czwarty etap jego rozbudowy – powiedział Maciej Walczyk, prezes AWT.

W terminalu Paskov AWT dysponuje dziewięcioma pojazdami do przeładunku kontenerów z możliwością układania kontenerów do pięciu warstw i obsługi nie tylko zwykłych kontenerów ISO, ale także przyczep drogowych i nadwozi wymiennych. W terminalu znajdują się miejsca parkingowe dla 130 przyczep, podłączenia dla kontenerów – chłodni i specjalne miejsce dla kontenerów z towarami niebezpiecznymi.

– Obecnie w relacjach północ-południe najczęstszymi kierunkami przesyłek intermodalnych są porty Koper, Triest i Gdańsk, a potencjalnymi kierunkami takich przesyłek mogą być ładunki do Skandynawii lub transporty z greckiego portu w Pireusie – mówi Michał Kubicek, dyrektor terminalu Paskov.

Terminal powstał w 2007 roku. Pierwszy etap jego rozbudowy zrealizowano w latach 2008-2009, a drugi – w latach 2011-2012. W lutym 2018 rozpoczęto trzeci etap modernizacji terminalu. Całkowity koszt realizacji tego etapu wyniósł 230 mln CZK (36,8 mln zł).

Obecnie terminal obsługuje miesięcznie około 14 tys. kontenerów i naczep.

Kolejny, czwarty etap modernizacji i rozbudowy terminalu ma się rozpocząć w lipcu 2019 r. Po zakończeniu tego etapu powierzchnia przeładunkowa terminalu wzrośnie do 150 tys. mkw., a pojemność składowa kontenerów do 10 tys. TEU.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane