W Rydze rozpoczął się sezon na przeładunki zbóż

Port Ryga

Pod koniec sierpnia w terminalach na terenie Portu Ryga przeładowano 190 tys. ton produktów zbożowych, co oznacza, że nadszedł okres wysyłki łotewskich zbóż po tegorocznych żniwach. Najwięcej w porcie przeładowano pszenicy, która wysyłana jest statkami typu Panamax do RPA, Nigerii, Mozambiku i Algierii.

– W sierpniu na pierwszych 7 statków załadowaliśmy około 90 tys. ton krajowej pszenicy, grochu i rzepaku z nowych zbiorów. Nasze prognozy przeładunków są generalnie ostrożne, bo tegoroczne upały negatywnie wpłynęły zarówno na jakość, jak i wielkość zbiorów – powiedział Edgars Ruza, prezes Spółdzielni Usług Rolniczych LATRAPS, która posiada 50 proc. + 1 akcję w terminalu suchych ładunków masowych „Alpha osta”. – Ze względu na warunki pogodowe tegoroczny sezon żniw rozpoczął się wcześniej niż planowano – dodał.

13 terminali zbożowych

Ansis Zeltins, dyrektor generalny Portu Ryga, informuje, że w tym roku zboże docierające do portu w Rydze transportem drogowym i kolejowym jest przeładowywane w 13 terminalach po obu brzegach Dźwiny. Zarząd Porty Ryga dokonał pogłębienia dostępu do portu, a także portowych kanałów, co umożliwiło wprowadzenie do terminali większych statków, a dzięki termu przedsiębiorstwa zredukowały koszty transportu.

Spółki operujące w łotewskim porcie inwestują w infrastrukturę do przeładunku i przechowywania produktów rolnych. Na terminalach powstają nowe magazyny zbożowe i pojawiają się nowe systemy przeładunku zbóż. W tym roku po raz pierwszy dokonywany jest przeładunek zbóż w terminalu STREK na wyspie Krievu. Wybudowano tam i napełniono zbożem dwa nowe zamknięte magazyny o powierzchni 3 000 mkw. Z kolei w terminalu Osta Lejas Voleri na lewym brzegu Dźwiny wybudowano nowy zamknięty magazyn zbożowy o pojemności magazynowej do 20 tys. ton. W terminalu ładunków masowych SIA Port Milgrāvis zostaną zaś wkrótce oddane do użytku dwa kolejne zamknięte magazyny.

Rośnie udział zboża z zagranicy

– Zdolności magazynowe i przeładunkowe wszystkich firm na terenie Portu Ryga mierzone są na poziomie ok. 7,2 mln ton zbóż rocznie. Większość ładunków zbożowych obsługiwanych w porcie pochodzi z Łotwy, jednak udział zboża pochodzenia zagranicznego również systematycznie rośnie. W 2020 r. 32% przeładowanych przez port ładunków zbożowych przywieziono z Litwy, Rosji i innych krajów . Oznacza to, że segment zbożowy w porcie ma potencjał wzrostu pod względem zwiększania wolumenu – dodaje Ansis Zeltins.

W ostatnich latach zboże i produkty zbożowe stały się jednym z najszybciej rozwijających się segmentów w portfolio Portu Ryga. W ciągu ośmiu miesięcy 2021 r. w porcie przeładowano już 1,6 mln ton produktów zbożowych, czyli o jedną czwartą więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W 2020 roku największy wolumen produktów zbożowych z Rygi dotarł do portów w Nigerii, Algierii, Arabii Saudyjskiej, RPA, a także portów różnych krajów europejskich.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane