Większość magazynów powstaje w „wielkiej szóstce”

magazyn
graf70, Pixabay

Aktywność deweloperów i najemców obiektów logistycznych, koncentruje się na sześciu głównych rynkach magazynowych w Polsce, do których zalicza się Warszawę i okolice, Górny Śląsk, Polskę Centralną, Dolny Śląsk, Wielkopolskę i województwo pomorskie – wynik z raportu firmy doradczej Newmark Polska.

Na koniec III kw. 2023 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły prawie 31,1 mln mkw., co oznacza wzrost o 13,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Z raportu „Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w III kw. 2023 r.” wynika, że prawie 89 proc. realizowanych obecnie inwestycji powstaje właśnie w regionach „wielkiej szóstki”, na które przypadło prawie 84 proc. całkowitego wolumenu transakcji najmu odnotowanego w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku.

Tzw. wielka szóstka to region Warszawy i okolic, Górny Śląsk, Polska Centralna, Dolny Śląsk i w Wielkopolska oraz województwo pomorskie, w którym zasoby powierzchni magazynowej w 2024 r. mogą wzrosnąć do niemal 2 mln mkw.

Nowa podaż od początku 2023 roku wyniosła ponad 3,12 mln mkw. i była niższa od odnotowanej w okresie od stycznia do września 2022 r. o 12,9%. W III kw. 2023 r. deweloperzy dostarczyli na rynek tylko 527 tys. mkw., czyli aż o ponad 55 proc. mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku i o 23,9 proc. mniej w porównaniu z II kw. 2023 r. Według prognoz Newmark Polska w 2023 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce powiększą się o 4 mln mkw.

– Aktywność deweloperów od początku roku utrzymuje się na stabilnym, umiarkowanym poziomie, aczkolwiek pod koniec trzeciego kwartału nieznacznie wzrosła. Na koniec września w budowie pozostawało 2,5 mln mkw., tj. O 17,4 proc. więcej niż w II kw. 2023 r., ale prawie 38 proc. mniej niż pod koniec III kw. 2022 r. – mówi Agnieszka Giermakowska, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG w Newmark Polska. – Niemniej zauważalnym jest trend mocnej koncentracji aktywności deweloperów na sześciu głównych rynkach magazynowych, na które przypada blisko 89 proc. powierzchni w budowie. Wyróżnia się też województwo małopolskie, gdzie na koniec III kw. realizowanych było prawie 167 tys. mkw. magazynów – dodaje ekspertka.

Jakub Kurek, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Newmark Polska dodaje, że wzrostowi aktywności deweloperskiej w trzecim kwartale 2023 r. towarzyszyło powolne ożywienie na rynku najmu.

– Popyt brutto w okresie od lipca do września przekroczył 1,5 mln mkw., co oznacza wzrost o ponad 47 proc. kwartał do kwartału i o ponad 1 proc. rok do roku. W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. najemcy wynajęli łącznie prawie 3,75 mln mkw., tj. O 27,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku – mówi Kurek. – Podobnie jak w przypadku deweloperów, największą koncentrację aktywności najemców odnotowano na sześciu głównych rynkach magazynowych, na które przypadło prawie 84 proc.. całkowitego wolumenu transakcji najmu zarejestrowanego od początku roku – zauważa ekspert.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane