Żabka otworzyła magazyn – chłodnię w Komornikach

Żabka Polska

Nowy obiekt spółki Żabka Polska w województwie wielkopolskim przeznaczony jest do przechowywania produktów wymagających kontrolowanej temperatury, głównie nabiału i mrożonek.

Magazyn zlokalizowany jest w Komornikach, oddalonych o 3 km od istniejącego już centrum logistycznego w Plewiskach. W obiekcie o powierzchni 7 tys. mkw. utworzono trzy komory chłodnicze, mroźnię, przestrzenie przyjęcia i wydania towaru oraz chłodzone pomieszczenia pomocnicze.

Chłodnia obsługuje rejon Poznania oraz terminale przeładunkowe w zachodniej części Polski, tj. we Wrocławiu, Legnicy, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie.

W magazynie zastosowano booster na ekologiczny czynnik chłodniczy CO2, który ma najniższy z grupy czynników chłodniczych potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Instalacja ma moc chłodniczą bliską 800 kW w temperaturze 0°C i moc mroźniczną ponad 220 kW w temperaturze -26°C, co jednocześnie czyni ją jedną z największych tego typu instalacji w Polsce.

System jest wyposażony w zaawansowany odzysk ciepła na potrzeby glikolowego odszraniania i podgrzewania posadzki w mroźni oraz system zraszania skraplaczy, zapewniający wysoki poziom bezawaryjności w gorące dni.

– Zastosowany w obiekcie w Komornikach transkrytyczny system chłodniczy r744, bazujący na naturalnym czynniku chłodniczym CO2, daje możliwość uzyskania bardzo niskich wartości temperatury zamrażania oraz gwarantuje bezpieczeństwo ludzi i produktu. Pozwala także na oszczędność energii rzędu 35% w stosunku do układów tradycyjnych oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych – mówi Adam Manikowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w firmie Żabka Polska.

W magazynie docelowo znajdzie zatrudnienie ponad 50 pracowników, a co najmniej taka sama liczba osób zyska miejsca pracy w firmach współpracujących z siecią.

Sieć Żabka Aktualnie wprowadza zmiany w zakresie procesów na styku sklepu i centrum logistycznego. W ramach projektu e-Logistyka wdraża elektroniczny obieg dokumentów w Departamencie Logistyki. Realizowane zmiany umożliwią podpisywanie elektronicznie średnio dziennie 50-60 tys. dokumentów dziennie, a także ich obsługę z dowolnego miejsca, w którym przebywa pracownik. Obsługa administracyjna sklepów będzie przebiegać sprawniej – ok. 35% czasu przeznaczanego obecnie na obsługę i archiwizację dokumentów będzie można przeznaczyć na inne czynności. Elektroniczny obieg dokumentów pozwoli także zredukować zużycie papieru – w ujęciu rocznym o niemal wagon papieru, tj. 6257 kartonów.

Logistyka Żabka Polska to obecnie 5 centrów logistycznych i 21 terminali przeładunkowych. Dostawy do placówek sieci realizowane są w całej Polsce sześć dni w tygodniu. Ponad 80 proc. sklepów obsługiwanych jest logistycznie co drugi dzień.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane