Zboże liderem wzrostów w Szczecinie i Świnoujściu

Przeładunki w Porcie Szczecin
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Przedsiębiorstwa portowe działające na nabrzeżach portów Szczecin i Świnoujście obsłużyły w 2020 r. podobną ilość ładunków jak w roku 2019. Porty zakończył ubiegły rok rok wynikiem 31 177,5 tys. ton, wobec 32 174,8 tys. ton z roku poprzedniego. Oznacza to spadek przeładunków o 3,1 proc.

Weług Krzysztofa Urbasia, prezesa Zespołu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, ze względu na trudne warunki pandemiczne ten wynik można uznać za satysfakcjonujący. – Rok 2020 zaczęliśmy spadkami. Pierwszy kwartał przyniósł spadek przeładunków o 7 proc. w stosunku do roku 2019. W kwietniu i maju pojawiły się pierwsze negatywne efekty pandemii, szczególnie na Terminalu Promowym w Świnoujściu. Spadek przeładunków utrzymywał się do sierpnia. We wrześniu i październiku, licząc rok do roku, przeładowaliśmy więcej o 8 proc., w listopadzie +4,4 proc. a w grudniu +7,5 proc. – wymienia prezes Urbaś.

Niekwestionowanym liderem wzrostów w relacji rok do roku są zboża z wynikiem 1 875,7 tys. ton (+43,9 proc.). Bardzo dobrze wypadły także przeładunki paliw i kontenerów ze wzrostem na niemal identycznym poziomie, odpowiednio +12 i +14 proc. W minionym roku terminal LNG w Świnoujściu obsłużył o 14,6 proc. więcej gazu. O ile w 2019 do terminalu zwinęło 30 statków, o tyle w  2020 było ich 35. Pozostałe grupy towarowe, jak węgiel, ruda, inne masowe oraz drobnica zakończyły rok wynikiem ujemnym. – Należy przy tym zwrócić uwagę, iż spadki w tych grupach są zauważalne już od kilku lat, co wiąże się, m.in. ze zmniejszeniem produkcji przez krajowych i zagranicznych wytwórców stali – podkreśla Krzysztof Urbaś.

Zobacz też: Port Gdynia z 2,9-proc. wzrostem przeładunków w 2020 roku

W 2020 r. zmieniła się struktura ładunków obsługiwanych w Szczecinie i Świnoujściu. W poprzednich latach oba porty, a zwłaszcza Świnoujście uważano za porty głównie ładunków masowych. Tu koncentrowały się bowiem przeładunki polskiego węgla. W najlepszych latach było to około 12 mln ton rocznie.  Przeładowywano także duże ilości rudy, jednak od dwóch, trzech lat polskie, czeskie i słowackie huty obniżają produkcję, więc import tego surowca drogą morską jest teraz zdecydowanie mniejszy aniżeli w latach wcześniejszych.

W ostatnich latach porty w Szczecinie i Świnoujściu z masowych stały się portami uniwersalnymi z przewagą ładunków drobnicowych nad masowymi. W roku 2020 ta relacja wyniosła odpowiednio 54 do 46 procent.

W kolejnych latach struktura przeładunkowa w kompleksie portowym będzie się nadal zmieniać, m.in. z powodu prowadzonych inwestycji. – Bardzo liczymy na pogłębienie podejściowego toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina o długości 68 km. Pogłębienie do 12,5 metra pozwoli radykalnie zmienić profil portu Szczecin – opowiada prezes ZMPSiŚ. – Na pewno wróci część ładunków masowych. Myślę o zbożach, które będę prawdopodobnie jednym z głównych beneficjentów zmiany, ale też o innych towarach masowych, np. o rudach metali kolorowych. Pojawią się też w Szczecinie prawdopodobnie większe niż dzisiaj partie drobnicowe – dodaje.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane