Akiem Group przejmuje Macquarie European Rail

Geof Sheppard, Wikipedia

Francuska firma specjalizująca się w leasingu taboru kolejowego – Akiem, przejmuje swojego europejskiego konkurenta Macquarie European Rail, posiadającego biura w Londynie i Düsseldorfie. Dzięki tej akwizycji Francuzi wejdą na rynek wynajmu taboru pasażerskiego.

Transakcja dotyczy przejęcia 137 lokomotyw MER eksploatowanych przez 21 przewoźników towarowych i pasażerskich w Europie kontynentalnej i w Wielkiej Brytanii, 30 elektrycznych zespołów trakcyjnych wynajmowanych przez franczyzę kolejową Greater Anglia, 16 spalinowych zespołów trakcyjnych eksploatowanych przez franczyzę holenderską oraz 110 wagonów.

Po przejęciu Macquarie European Rail Grupa Akiem będzie posiadała szeroką gamę ponad 600 lokomotyw eksploatowanych przez 65 klientów. Dzięki transakcji Akiem wejdzie też na rynek leasingu taboru pasażerskiego.

Fabien Rochefort, prezes Akiem Group, informuje, że przejęcie działalności Macquarie European Rail stanowi kolejny kluczowy krok w rozwoju firmy w Europie. – Przejęcie stało się możliwe dzięki zakończonemu we wrześniu ubiegłego roku wdrożeniu naszej nowej, wydajnej platformy finansowania. Cieszymy się, że zespoły MER dołączą do naszej organizacji. Naszym głównym celem jest lepsza obsługa klientów dzięki szerszemu zasięgowi geograficznemu oraz kompleksowej ofercie w zakresie taboru i usług – mówi Rochefort.

Akiem Group korzystało z usług firmy Nomura, doradcy ds. fuzji i przejęć, a także Crédit Agricole CIB, jako podmiotu aranżującego finansowanie dłużne, oraz firmy Hogan Lovells, działającej jako radca prawny.

Zakończenie transakcji nastąpi po uzyskaniu wymaganych prawnie zezwoleń.

Akiem od dawna rozwija się przez akwizycje. Jej ostatnim nabytkiem była spółka mgw Service, specjalizująca się w utrzymaniu taboru. Ta transakcja odbyła się w 2017 r.

Od 2016 roku spółka Akiem Group zainwestowała w ponad 200 lokomotyw, których dostawy są w toku, a ich zakończenie zaplanowane jest na 2021 rok.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane