Ceny paliw na stacjach poniżej 4 złotych?

dystrybutor paliw na stacji
geralt, Pixabay

Załamanie cen na giełdach naftowych na świecie jasno wskazuje kierunek zmian na krajowym rynku paliw. W hurtowych cennikach rafinerii w ostatnich dniach dominowały wyraźne obniżki, które już za chwilę odczują kierowcy i ceny paliw na stacjach zaczną kierować się w stronę poziomu 4 złotych za litr – prognozują analitycy e-petrol.pl

– Dopiero co na początku marca cieszyliśmy się z tego, że za tankowanie benzyny i oleju napędowego płacimy mniej niż 5 złotych za litr, a przy obecnej sytuacji na rynku naftowym całkiem realne jest to, że w perspektywie tygodni, a może nawet dni, na niektórych stacjach będzie można zatankować litr 95-oktanowej benzyny za niecałe 4 złote – czytamy w raporcie analityków.

Spadkowa lawina w rafineriach

Krajowi producenci paliw szybko zareagowali na rozwój wydarzeń na rynku naftowym i na przestrzeni mijającego tygodnia w ich cennikach dominowały wyraźne obniżki. W porównaniu z początkiem marca metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 potaniał o 450 złotych i kosztuje dzisiaj średnio jedynie 3154,40 PLN. Tak tania benzyna w hurcie ostatni raz była w 2016 r. Nieco wolniej spadają notowania oleju napędowego, ale i tak obniżyły się od początku marca o imponujące 336,20 PLN na metrze sześciennym i aktualnie średnia cena diesla w ofercie krajowych rafinerii wynosi 3329,40 PLN/metr sześc.

Jak szybko stacje obniżą ceny?

Według analityków, jest ogromna przestrzeń do obniżek na stacjach, a utrzymujące się w ostatnich tygodniach poziomy marż detalicznych, powinny być satysfakcjonujące dla operatorów tego rynku. Dlatego można mieć uzasadnione oczekiwania, że spadek cen paliw wyraźnie przyspieszy.

W mijającym tygodniu benzyna bezołowiowa 95 potaniała o 7 groszy i kosztowała 4,76 PLN/l. Taką samą obniżkę zanotował olej napędowy i aktualnie jego średnia cena to 4,89 PLN/l. Autogaz potaniał o 5 groszy do poziomu 2,12 PLN/l.

– Jak daleko może sięgnąć przecena na stacjach? Jeśli zgodnie z obecnymi założeniami utrzyma się spadkowa presja na rynku naftowym, to w perspektywie końca miesiąca w niektórych lokalizacjach cena benzyny może być niższa niż 4 złote – twierdzą autorzy analizy z e-petrol.pl. – Takie poziomy średnich cen 95-oktanowej odmiany tego paliwa notowaliśmy na przełomie lutego i marca 2016 r., przy zbliżonych notowaniach tego paliwa na rynku hurtowym. Już dziś użytkownicy aplikacji tuTankuj znajdują w Polsce ceny Pb95 na poziomie 4,34-4,35 PLN/l.

– Nasza prognoza detalicznych cen dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wygląda następująco: 4,30-4,51 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,58-4,75 PLN/l i 1,95-2,10 PLN/l dla autogazu – czytamy w komentarzu.

Opracowanie: dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane