W kilku niemieckich magazynach DB Schenker przetestowano egzoszkielety przemysłowe firmy German Bionic. Pierwsze wnioski są pozytywne: urządzenia odciążyły plecy pracowników przenoszących 15-kg kartony, a tym samym zabezpieczyły personel przed utratą zdrowia.
Przetestowane egzoszkielety to konstrukcje nośne zamocowane na ciele pracownika magazynu, które wspierają jego ruchy za pomocą elektromechaniki. Ich celem jest wsparcie mięśni pleców oraz kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Dzięki ich zastosowaniu pracownicy nie obciążają pleców, a tym samym unikają chorób i kontuzji.
Urządzenia o nazwie handlowej Cray X wyprodukowała niemiecka firma Bionic. DB Schenker zapewnia, że egzoszkielety są wdrażane jedynie do prac pomocniczych, tam gdzie takie urządzenia jak wózki widłowe nie są w stanie wykonań zadania.
Testy Cray X były nadzorowane przez 20 doktorantów z Uniwersytetu w Dortmundzie, zaproszonych do współpracy przez DB Schenker w ramach programu Graduate Summer School.
–
– Informacje zwrotne od doktorantów i pracowników DB Schenker były bardzo pozytywne i potwierdziły, że długotrwałe użytkowanie egzoszkieletów w połączeniu z optymalnie zaprojektowanymi pod względem ergonomii procesami logistycznymi, może poprawić zdrowie pracowników. W najbliższych miesiącach będziemy szczegółowo analizować wyniki testów, aby podjąć decyzję, czy egzoszkielety staną się częścią naszych procesów logistycznych – mówi Gerald Mueller, menedżer ds. zarządzania procesami i wydajnością w DB Schenker.
Urządzenie Cray Z było sprawdzane podczas kompletacji paczek o wadze do 15 kg. Pracownicy wyposażeni w egzoszkielety wyciągali paczki z regałów magazynowych, a następnie umieszczali je na paletach.