Estoński robot dostawczy został dopuszczony do ruchu

Cleveron

Na ulicach estońskich miast można spotkać bezzałogowy, półautonomiczny pojazd dostawczy Cleveron 701, który dowozi zakupy lub potrawy pod drzwi klientów sklepów i restauracji. Firma Cleveron otrzymała w 2020 r. licencję na jazdy próbne swojego robota i dziś jest zaskoczona, jak szybko stał się elementem miejskiego transportu.

Cleveron 701 to pierwszy bezzałogowy pojazd dostawczy dopuszczony do ruchu próbnego w Europie. Samochód z napędem elektrycznym rozwija prędkość do 50 km/h. Został zaprojektowany z myślą o dostawach zakupów z lokalnych e-sklepów do klientów detalicznych, czyli do obsługi ostatniej mili.

Pojazd zaprojektowała estońska firma Cleveron, która specjalizuje się w sprzedaży automatów dla firm logistycznych, m.in. automatów paczkowych. Jej półautonomiczna furgonetka przez sześć miesięcy jeździła po ulicach estońskich miast. Pojazd będzie jeszcze testowany zanim przejdzie ostatnie ulepszenia. Do masowej produkcji wejdzie w 2023 roku.

Cleveron 701 może jeździć po drogach o małym natężeniu ruchu, takich jak przedmieścia. Jego zadaniem jest dostarczanie ładunku ze sklepu lub magazynu do odbiorcy końcowego w szybkim czasie: maksymalnie 15-30 minut.

Sklepy mają odczuć korzyść z wykorzystania pojazdu poprzez zmniejszenie kosztów pracy, ponieważ jeden zdalny operator będzie mógł nadzorować jazdę do 10 pojazdów jednocześnie.

– Odkąd Cleveron otrzymał w zeszłym roku pierwszą w Europie licencję na jazdę próbną bezzałogowym pojazdem po ulicach Estonii, byliśmy zdumieni, jak łatwo nasz pojazd stał się elementem miejskiego życia – mówi Arno Kütt, prezes Cleveron.

Cleveron 701 powstaje w siedzibie firmy Cleveron w Viljandi w Estonii. W pojedzie można zastosować akumulatory o różnej pojemności. Jego maksymalna prędkość to 50 km h a nośność 200 kg.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane