Pojazd jest używany w transportach dla klientów GEFCO Special oraz w dystrybucji lokalnej, koordynowanej przez oddział firmy w Psarach koło Będzina. Decyzji o wyborze MAN eTGE do testów drogowych sprzyjał fakt, że GEFCO jest operatorem logistycznym MAN w Europie.
Waga transportowanych przez MAN eTGE towarów waha się od jednego do kilkuset kg. Większość ładunków trafia do jednego z kontrahentów w Będzinie, skąd również odbierane są towary, które trafiają do magazynu przeładunkowego GEFCO w Psarach. W pełni elektryczny MAN jest używany również w codziennym zabezpieczaniu załadunków i rozładunków w okolicy Katowic.
– Test w pełni elektrycznego i zeroemisyjnego MANa eTGE prowadzi dywizja GEFCO Special, która zajmuje się transportem ładunków pilnych, niestandardowych oraz wszelkich innych przesyłek wymagających specjalnego traktowania. Wiele operacji realizujemy przy użyciu pojazdów dostawczych, a możliwość wykonywania codziennych transportów przy zerowej emisji, braku hałasu oraz z korzyścią dla środowiska jest atrakcyjną perspektywą dla operatora logistycznego – mówi Arkadiusz Skorupa, kierownik Transportów Całopojazdowych Krajowych w GEFCO Polska.
Zespół GEFCO podczas testów monitoruje codzienną eksploatację pojazdu. Dane dostarcza pokładowy system telematyczny MAN eTGE a jednocześnie kierowca prowadzi kartę testową pojazdu, w której opisuje przebiegi, czasy ładowania i dodatkowe spostrzeżenia z eksploatacji.
Samochody elektryczne są nadal droższe w zakupie od modeli konwencjonalnych, ale jak podkreśla producent pojazdu, różnicę w koszcie zakupu można odzyskać w ciągu zaledwie kilku lat, w zależności od przebiegu, planowanego wykorzystania i poziomu współfinansowania przez państwo.
Bezemisyjny MAN eTGE napędzany jest przez wydajny silnik elektryczny o maksymalnej mocy 100 kW (136 KM) i momencie obrotowym 290Nm dostępnym już od startu pojazdu. Samochód zasila akumulator litowo-jonowy o pojemności 36 kWh wbudowany w ramę pojazdu. MAN eTGE jest ładowany z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej, jak również poprzez rekuperację podczas hamowania. MAN eTGE ma zasięg do 173 km (według NEDC), a jego szybkie ładowanie do 80% za pomocą złącza CCS 40kW trwa 40 minut. Alternatywnie pojazd można ładować pojazd za pomocą dowolnego standardowego gniazda 230 V.
Współpraca MAN i GEFCO w Polsce rozpoczęła się w 2018 roku. Obecnie GEFCO odpowiada za dostawy części i komponentów motoryzacyjnych do zakładu MAN w Starachowicach oraz zarządza transportami drogowym od dostawców MAN z całej Europy do Polski.