Nie sprowadzamy używanych aut dostawczych

Wikipedia

Przez 20 lat sprowadzono do Polski niemal 16 mln używanych pojazdów zza granicy. W tej liczbie 1 mln 360 tys. stanowiły lekkie pojazdy dostawcze o masie do 3,5 tony. Stanowiły one zatem jedynie 8,56 proc. wszystkich starych aut przywiezionych do naszego kraju przez dwie dekady.

W listopadzie tego roku zarejestrowano w Polsce 63,5 tys. starych zagranicznych aut osobowych i lekkich dostawczych. W miarę upływu lat sprowadzamy coraz starsze pojazdy. W listopadzie 2020 roku odnotowano najwyższą średnią wieku samochodów. Wynosi ona obecnie 11,9 roku i jest to najwyższy wynik od lipca 2004. Wówczas średni wiek używanych aut wynosił 11,8 lat.

Według najnowszego raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego (IBRM) Samar przez 11 miesięcy tego roku sprowadzono do Polski 775,7 tys. używanych pojazdów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 tony. To 17 proc. mniej niż w tym samym okresie 2019 roku. Samar szacuje, że o końca roku liczba sprowadzanych aut wzrośnie do 840 tys. sztuk. Popularność używanych aut wzrosła od 1 maja 2004 roku czyli przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i zniesienia ceł. Od tego czasu łączna liczba sprowadzonych samochodów używanych przekroczyła 15 mln sztuk. Przez cztery wcześniejsze lata, gdy prowadzono statystykę importu, przywiezionych zostało 801 tysięcy pojazdów.

Liczba przywiezionych w tym roku samochodów używanych okazała się we wszystkich województwach mniejsza niż w ubiegłym. Najmniejszy w kraju spadek zainteresowania starymi samochodami wykazało województwo wielkopolskie. W tym roku sprowadzono ich do Wielkopolski 100,6 tys sztuk, tylko o 13 proc. mniej niż rok wcześniej.

Głównym, a właściwie dominującym źródłem zaopatrzenia w stare samochody pozostają Niemcy, skąd przywieziono niemal 400 tys. pojazdów. To o 26,1 proc. mniej niż przed rokiem. Na drugim miejscu jest Francja (75 tys. sztuk) zaś na trzecim Belgia dzięki (60 tys.). Jak wynika ze statystyk, Polacy nie gustują w używanych pojazdach użytkowych przydatnych w działalności gospodarczej. Lekkich furgonetek sprowadzono przez 11 miesięcy tego roku niecałe 70,1 tysiąca. Jest to o 6 proc. mniej niż rok wcześniej w tym samym okresie.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane