Open Logistics Foundation wesprze cyfryzację logistyki

Dachser

Dachser, DB Schenker oraz duisport i Rhenus połączyły siły tworząc Open Logistics Foundation. Powołana w Berlinie organizacja non-profit ma na celu budowę europejskiej społeczności open source, której zadaniem jest przyspieszenie transformacji cyfrowej w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz standaryzacja procesów logistycznych w oparciu o normę de facto.

– Chcemy wspólnie napędzać cyfryzację w logistyce. Oprogramowanie open source jest ważnym czynnikiem sukcesu dla całej branży logistycznej, a jednocześnie motorem napędowym zharmonizowanych procesów w cyfrowych łańcuchach dostaw. Uważamy, że Open Logistics Foundation to pierwszy krok w kierunku gospodarki platformowej opartej o europejskie standardy prawne i wartości. To również apel do sektora logistycznego, aby wspólnie myśleć o technologii i procesach oraz zaangażować się w społeczność open source – zadeklarowali członkowie założyciele we wspólnym oświadczeniu.

Fundacją będzie kierował trzyosobowy zarząd – Jochen Thewes (prezes), CEO DB Schenker, dr Stephan Peters (wiceprezes), członek zarządu Rhenus oraz Stefan Hohm (wiceprezes), Chief Development Officer w Dachser. Powołano również komitet doradczy w składzie prof. Michael ten Hompel (przewodniczący), Managing Director Fraunhofer IML, Markus Bangen, CEO duisport, a także Jakub Piotrowski CIO/CDO BLG Logistics Group.

Kolejne firmy zapowiadają udział w OLF

Działalność fundacji skierowana jest do wszystkich przedsiębiorstw związanych z logistyką oraz ich programistów. Poprzez stowarzyszenie wspierające Open Logistics e.V., które również zostało założone w Berlinie, organizacja jest otwarta na nowych członków ze wszystkich dziedzin, począwszy od przemysłu, handlu detalicznego i usług, poprzez spedytorów, aż po organizacje polityczne. Swój udział zapowiedziały już takie firmy jak AEB, BLG Logistics Group, GS1 Germany, Lobster Logistics Cloud i Setlog Holding z Bochum, a także Fraunhofer-Gesellschaft.

Podstawą działalności fundacji jest prowadzenie tzw. otwartego repozytorium logistycznego, czyli platformy, na której znajdą się referencyjne implementacje interfejsów programowych i sprzętowych oraz komponenty dostępne jako open source (licencja permisywna). Wszystkie narzędzia będą dostępne bezpłatnie i bez ograniczeń dla zastosowań komercyjnych, aby wspierać ich powszechne wykorzystywanie w branży logistycznej. Firmy mogą stosować je na przykład w celu rozbudowy swoich platform lub szybszego wprowadzania nowych produktów i modeli biznesowych. Rozwiązania open source gwarantują otwarty standard cyfryzacji procesów logistycznych, zapewniając jednocześnie dużą elastyczność pod względem dostosowania do własnych potrzeb. Przedsiębiorstwa, które korzystają z otwartego oprogramowania, są zazwyczaj bardziej produktywne, redukują koszty i uniezależniają się od oprogramowania własnościowego. Kolejną zaletą jest to, że wszystkie rozwiązania są kompatybilne, co ułatwia tworzenie sieci cyfrowych poza firmą.

Do głównych zadań fundacji należy również identyfikowanie wspólnych projektów, które mają zostać włączone do repozytorium, jak również monitorowanie jakości oprogramowania open source i zagwarantowanie swobody jego rozwijania. Ponadto organizacja oferuje firmom szkolenia dotyczące korzystania z platformy.

Elektroniczny list przewozowy

Platforma zostanie uruchomiona w przyszłym roku. Wśród planowanych projektów open source są m.in. pierwszy elektroniczny list przewozowy (eCMR), a także wdrożenie cyfrowej wymiany nośników ładunku czy też interfejsu AGV VDA 5050. Kolejne rozwiązania będą dodawane sukcesywnie.

Open Logistics Foundation została zainicjowana przez Fraunhofer Institute for Material Flow and Logistics IML w ramach projektu badawczego Silicon Economy, który jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) w wysokości 25 milionów euro. Ponad 150 naukowców pracuje nad oprogramowaniem typu open source i infrastrukturą sprzętową, które umożliwiają przedsiębiorstwom przetwarzanie operacji biznesowych w sposób zautomatyzowany, a także oferowanie i bezpieczne korzystanie z usług oraz danych na różnych platformach poza firmą. Podstawę repozytorium Open Logistics Foundation będą stanowić oprogramowanie i sprzęt stworzone w czasie trwania projektu do 2023 roku oraz rozwiązania wypracowane przez społeczność użytkowników.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane