PGE przejmie PKP Energetykę za 1,91 mld zł

PKP Energetyka

Rząd PiS przez siedem lat próbował zrealizować postulat wyborczy: odkupienie spółki PKP Energetyka, którą w 2015 r. sprywatyzowała grupa PKP. Pod koniec 2022 r. cel partii Jarosława Kaczyńskiego wydaje się być osiągnięty. Polska Grupa Energetyczna odkupi przedsiębiorstwo za ponad 1,91 mld zł. To dużo większa kwota od tej, jaką amerykański fundusz CVC zapłacił za akcje PKP Energetyka w 2015 r.

PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała wstępną umowę zakupu PKPE Holding sp. z o.o. będącej właścicielem spółki PKP Energetyka. Po ostatecznym sfinalizowaniu transakcji PGE stanie się właścicielem firmy posiadającej wyłączność na dostawy energii dla sektora kolejowego oraz usługi utrzymania sieci trakcyjnej. Cena za 100 proc. udziałów spółki wyniesie 1 91 mld zł. PGE podkreśla, że wartość przedsiębiorstwa Enterprise Value jest na poziomie ponad 5,94 mld zł.

– „Dzięki tej transakcji sprzedaż energii w Grupie PGE zwiększy się o ok. 8 proc. rocznie, wolumen dystrybucji energii o ok. 11 proc. a wzrost przychodów o ok. 3 mld zł rocznie” – informuje PGE w komunikacie.

PKP Energetyka została sprywatyzowana w 2015 r. przez PKP S.A. Inwestorem spółki został amerykański fundusz CVC Capital Partners, właściciel m.in. sieci sklepów Żabka. Zapłacił za koleją spółkę 1,41 mld zł. Środki z prywatyzacji zostały przeznaczone m.in. na spłatę historycznego długu, który ciążył na PKP.

Politycy PiS sprzeciwiali się sprzedaży kolejowej spółki i podczas kampanii wyborczej już siedem lat temu zapowiadali renacjonalizację PKP Energetyki. To się nie udawało. Próbom przejęcia spółki przeciwstawiała się m.in. amerykańska ambasador Georgette Mosbacher.

Aktualnie rząd PiS zrealizował swój cel. PGE zapłacił jednak za PKP Energetykę o 500 mln zł więcej, niż CVC wydał siedem lat temu.

Podobne wiadomości
Komentarze (2)
  1. A rozróżniasz sprzedaż 100 procent akcji od sprzedaży kawałka udziałów w postaci 30 procent plus inwestor dostarcza surowiec?

  2. PKP Energetyka w rękach amerykanów – BARDZO ŹLE. Ale rafineria Lotosu w rękach Saudyjczyków współpracujących z Kremlem – BARDZO DOBRZE i świetny deal Obajtka. Nie mówiąc o oddaniu stacji paliw Lotosu węgierskiemu MOL-owi….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane