Port Gdynia wdroży cyfrową kopię posiadanych obiektów

ZMPG, T. Urbanek

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wdrożenie platformy do zarządzania informacją cyfrową “Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”. To kolejny duży krok spółki w kierunki digitalizacji procesów realizowanych w ramach projektów w porcie.

Platforma, zbudowana według filozofii digital twin (cyfrowy bliźniak) i wykorzystująca metodykę BIM, to cyfrowe odzwierciedlenie mapy istniejących fizycznie obiektów, która integruje dane geograficzne GIS (w tym dane hydrograficzne) z danymi przestrzennymi BIM.

Bliźniaczy system portowy zapewni cyfrową reprezentację aktualnych, historycznych i przyszłych konfiguracji zasobów infrastruktury portowej wraz z powiązanymi informacjami o ich kondycji i wydajności. Platforma umożliwia pokazanie danych w perspektywie płaskiej lub trójwymiarowej oraz daje możliwość zintegrowania danych przestrzennych z istniejącą dokumentacją cyfrową (zdigitalizowane dokumenty techniczne) dla pojedynczego elementu, obiektu lub projektu (zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu).

Mapa obiektów na platformie jest połączona z dokumentacją m.in. techniczną (uwzględniając różne formaty plików) mogącą być linkowaną z wewnętrznych i zewnętrznych źródeł danych, które są niezbędne do zarządzania i prowadzeniaeksploatacji istniejącej infrastrukturyportowej.

Dostęp do platformy umożliwia zarządzanie dokumentacją techniczną poprzez cały cykl życia obiektu od etapu koncepcji poprzez fazą projektowania, realizacji oraz etapu eksploatacji i utrzymania. Platforma umożliwia przechowywanie historii obiektu m.in. projekt połączony z okresowymi przeglądami stanu technicznego infrastruktury, cyfrowe odzwierciedlenie Książki Obiektu Budowlanego.

Za zarządzanie informacją odpowiada CDE (Common Data Environment), czyli centralne repozytorium danych (serce zarządzania informacją). Obraz całości infrastruktury i dokumentacji w jednym miejscu pozwoli podjąć „w porę” działania zapobiegające awariom – np. aktualna i archiwalna wizualizacja dna przy nabrzeżach ułatwi wychwycenie powstawania wypłyceń lub przegłębień .

Za wdrożenie platformy odpowiada konsorcjum firm HydroBIM, Stowarzyszenie BIM oraz Skan 3D Szymon Bloch.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane