W czwartym tygodniu maja 2024 r. kolejny raz zobaczyliśmy niższe rachunki za tankowanie. Eksperci zajmujący się rynkiem paliw informują, że krajowe detaliczne średnie ceny paliw będą zapewne dalej spadać. To dobra wiadomość nie tylko dla firm transportowych, lecz wszystkich kierowców, ponieważ zbliża się długi weekend.
Eksperci serwisu e-petrol informują, że w najbliższym czasie sporo uwagi może skupiać się m.in. na spotkaniu OPEC czy dalszym biegu konfliktu bliskowschodniego. Wydaje się jednak, że te emocje nie dotkną jeszcze polskiego rynku i możemy spokojnie oczekiwać niższych cen na stacjach.
Na przestrzeni ostatniego tygodnia zmiana średnich cen rafineryjnych nie była znacząca – średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosi dzisiaj 5471 zł/m sześc., czyli o niecałe 21 zł więcej niż przed tygodniem. Odmiana 95-oktanowa potaniała o 35 zł do poziomu 5018 zł/m sześc. Szesnastozłotowa podwyżka była udziałem obu średnich destylatów – diesel kosztuje dzisiaj 4967 zł/m sześc., a olej opałowy 4063 zł/m sześc.
– Skala spadków, jakich możemy spodziewać się między 27 maja i 2 czerwca, jest znacząca. Średnia cena benzyny Pb98 ulokuje się w przedziale 7,12-7,25 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej spodziewamy się, że ceny na stacjach będą plasować się między 6,45 i 6,57 zł/l. Tanieć ma także olej napędowy – tu oczekujemy zejścia ceny średniej do przedziału 6,46-6,59 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, spodziewamy się zmian w dół do poziomu 2,72-2,79 zł/l – informują przedstawiciele e-petrol.pl.
Co wpływa na niższe ceny surowca? Na giełdzie naftowej w Londynie sesje kończyły się spadkiem cen ropy. W ostatnich dniach kluczowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń na rynku naftowym miały spekulacje na temat kierunków polityki monetarnej w USA.
W ocenie ekspertów ograniczenia w dostępie do taniego dolara mogą negatywnie wpływać na tempo globalnego wzrostu gospodarczego, a w dalszej kolejności na popyt na paliwa, stąd obserwowana w mijającym tygodniu przecena na giełdach naftowych. Na spadek cen surowca wpływało też chwilowe uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Analizę przygotowali: dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl.