Scania AXL – autonomiczna ciężarówka do pracy w kopalniach

Scania

Scania stworzyła nowy koncepcyjny pojazd ciężarowy bez kabiny do zadań specjalnych. Jego oficjalna prezentacja odbędzie się podczas Dnia Innowacji Grupy TRATON.

Kopalnie i duże, zamknięte place budowy to przykłady miejsc, w których sprawdzą się tego typu pojazdy, ponieważ są to lokalizacje dobrze kontrolowane. – Koncepcyjny pojazd ciężarowy Scania AXL to duży krok w kierunku inteligentnych systemów transportowych przyszłości, w których pojazdy bezzałogowe będą odgrywały istotną rolę. Stale tworzymy i testujemy pojazdy koncepcyjne, aby pokazać, co możemy zrobić, korzystając z obecnych technologii – mówi Henrik Henriksson, prezes i dyrektor generalny Scania.

W przypadku pojazdów autonomicznych oprogramowanie jest pod wieloma względami ważniejsze niż sprzęt. Za kierowanie i monitorowanie pojazdu Scania AXL odpowiadają aplikacje do sterowania maszyną. – Do tej pory w pojazdach autonomicznych było miejsce dla kierowcy, który w razie potrzeby mógł zareagować. Scania AXL nie ma kabiny, co całkowicie zmienia zasady gry. Dzięki pojazdom koncepcyjnym odkrywamy nowe możliwości – dodaje Claes Erixon, kierownik działu badań i rozwoju w Scania.

Pojazd jest napędzany silnikiem spalinowym zasilanym biopaliwem ze źródeł odnawialnych.

Pierwsza prezentacja pojazdu Scania AXL odbędzie się 2 października podczas Dnia Innowacji Grupy TRATON w centrum demonstracyjnym Scania w Södertälje.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane