Ulepszony tempomat Scania pomoże oszczędzać paliwo

Scania

Scania wprowadziła ulepszony tempomat przewidujący CCAP (ang. Cruise Control with Active Prediction), który współpracuje ze zautomatyzowanym sterowaniem skrzynią biegów Scania Opticruise. Dzięki zwiększonej mocy obliczeniowej i nowym algorytmom, pojazdy z CCAP mogą zaoszczędzić do 2 proc. paliwa na drogach obfitujących we wzniesienia, utrzymując średnią prędkość na tym samym poziomie, co w pojazdach z poprzednią wersją tempomatu.

Nowy tempomat będzie stosowany od czerwca 2023 r. w pojazdach ciężarowych Scania ze skrzyniami biegów G25 i G33. Ponadto w nowy tempomat, będą mogły zostać doposażone pojazdy z układem napędowym Super wyposażone w dotychczasową wersję tempomatu CCAP.

Producent samochodów ciężarowych twierdzi, że dzięki CCAP możliwa jest bardziej płynna jazda i lepsze wykorzystanie osiągów pojazdu. Urządzenie oferuje tryby jazy z możliwością ustawienia większych dopuszczalnych odchyleń od zadanej prędkości. Kierowca ma też możliwość ustawienia trybu Eco jako domyślnego, aktywowanego w chwili uruchomienia pojazdu.

– Wraz z premierą tempomatu CCAP wznosimy sterowanie Scania Opticruise i aktywny tempomat przewidujący na jeszcze bardziej inteligentny poziom. Nasi klienci mogą teraz jasno określić, co ma dla nich priorytet podczas przejazdu: niskie zużycie paliwa czy najwyższa możliwa średnia prędkość – mówi Stefan Dorski, starszy wiceprezes i dyrektor Scania Trucks.

Tempomat Scania CCAP umożliwa trafne przewidywanie i planowania optymalnego sposobu pokonywania wzniesień na podstawie danych z map topograficznych. Ogólną zasadą jest unikanie zbędnego hamowania, dążenie do używania optymalnego biegu i unikanie jego zmiany, a wreszcie wykorzystanie energii kinetycznej pojazdu – na przykład podczas pokonywania grzbietu wzniesienia.

– Teoretycznie wydaje się to proste, ale w rzeczywistości trzeba wziąć pod uwagę i przetworzyć ogromną liczbę zmiennych, aby osiągnąć optymalny wynik. Nasi konstruktorzy sprawili, że tempomat jest w stanie podejmować bardziej trafne decyzje zgodne z intencjami kierowcy – mówi Julian Modro, dyrektor ds. segmentacji rynku i zastosowań produktów w Scania Trucks.

Prawie wszystkie pojazdy ciężarowe Scania zamówione z tempomatem, otrzymają nową wersję CCAP. Pojazdy Scania będące już w użyciu mogą otrzymać aktualizację oprogramowania tempomatu w serwisie, o ile mają układ napędowy Super, wprowadzony na rynek w listopadzie 2021 r.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane