Wielton przejął hiszpańskiego producenta naczep Guillén

Wielton

Grupa Wielton przejęła 80% udziałów w hiszpańskiej firmie Guillén Desarrollos Industriales, produkującej naczepy i przyczepy. Wartość transakcji to 4,6 mln euro, przy czym wartość ostateczna będzie znana po zaudytowaniu wyników rocznych hiszpańskiej spółki.

Przejęcie pozostałych 20% udziałów planowane jest w 2026 roku w modelu earn-out, w którym cena będzie oparta o zysk EBITDA wypracowany w 2025 roku. Dzięki akwizycji Grupa Wielton rozszerza swoją działalność o kolejny ważny rynek – Hiszpanię – którego potencjał wynosi ok. 14 tys. sztuk rocznie, a także uzyskuje dostęp do rynku portugalskiego o wielkości ok. 2,5 tys. sztuk rocznie.

Otwarte rynki Hiszpanii i Portugalii

Wielton informuje, że dokonana transakcja oznacza także szereg efektów synergii w obszarze produkcyjnym, produktowym, sprzedażowym i kosztowym. Należą do nich m.in. możliwość rozszerzenia portfolio produktowego Guillén o pojazdy Grupy Wielton, sprzedaż wybranych produktów Grupy poprzez kanały dystrybucyjne Guillén czy wytwarzanie w Hiszpanii wybranych niestandardowych produktów Grupy Wielton na potrzeby rynków sąsiadujących (Francja, Portugalia).

Lokalizacja zakładu Guillén sprzyja również optymalizacji kosztów transportu produktów Grupy do południowej Francji oraz krajów północnej Afryki.

Przejęcie oznacza także zacieśnienie współpracy z TIP Trailer Services, jednym z największych na świecie graczy na rynku wynajmu i serwisowania pojazdów ciężarowych, który będzie odpowiedzialny za sprzedaż produktów Guillén (po przejęciu NEXT Rent będącego dotychczas częścią Grupy Guillén).

– Hiszpania to duży i interesujący nas rynek, któremu przyglądaliśmy się od dłuższego czasu i poddaliśmy dogłębnej analizie. Przejmując dobrze zautomatyzowany i zrobotyzowany, charakteryzujący się zapasem wolnych mocy produkcyjnych, zakład Guillén, otwieramy sobie możliwość skokowego wzrostu na rynku hiszpańskim i portugalskim. Zyskujemy dodatkową platformę produkcyjno-montażową, zlokalizowaną w pobliżu ważnych dla nas rynków – południowej Francji i północnej Afryki – mówi Paweł Szataniak, prezes Grupy Wielton.

Firma z bogatą historią

Guillén to szósty producent naczep i przyczep w Hiszpanii, którego historia sięga 1895 roku. Firma specjalizuje się w produkcji naczep kurtynowych, furgonowych i podkontenerowych oraz posiada zaawansowany technologicznie i dobrze zautomatyzowany zakład produkcyjny zlokalizowany w trójkącie produkcyjnym Walencja-Saragossa-Barcelona, przy autostradzie łączącej terytorium Hiszpanii i Francji.

Oczekiwane przychody Guillén na koniec 2021 roku osiągną wartość ponad 16 mln EUR, przy sprzedaży na poziomie ok. 627 sztuk. Posiadana przez firmę baza produkcyjna i tereny przylegające pozwalają na znaczące zwiększenie skali produkcji w najbliższych latach. Hiszpański producent posiada ponad 19 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej, magazynowej oraz biurowej. Guillén zatrudnia obecnie 89 osób.

Celem Grupy Wielton jest zwiększenie wolumenu produkcji Guillén do ponad 1600 sztuk w 2025 roku oraz rozszerzenie asortymentu o produkty Grupy Wielton.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane