Zabawki HABA są wysyłane do odbiorców przez automat

Dematic

Dematic zautomatyzował logistykę zwrotów i wysyłek w zakładzie HABA Group w niemieckim Bad Rodach. Firma dystrybuuje stamtąd produkty pod markami HABA, Qiero!, Fitz i Jako-O. Do obsługi zamówień internetowych dostawca intralogistyki zainstalował w centrum dystrybucyjnym kieszeniowy system sortowania.

Zautomatyzowany system podwieszany na adapterach rolkowych magazynuje i sortuje jednocześnie przedmioty wiszące i leżące, jak również płasko pakowane przedmioty i kartony. Artykuły są automatycznie pobierane do kieszeni i opróżniane. Dzięki temu system nadaje się do w pełni zautomatyzowanego przetwarzania zamówień w typowym handlu elektronicznym, a także do wielokanałowej sprzedaży detalicznej. W HABA Group sortownik kieszeniowy jest łącznikiem pomiędzy działami przyjęcia i wysyłki towarów na dwóch piętrach. W sumie można przechowywać do 40 000 produktów w 18 pętlach buforujących, w których krążą kieszenie i czekają na przydział nowych zamówień. Dzięki rozwiązaniu Dematic zwracane towary są w najkrótszym możliwym czasie ponownie gotowe do sprzedaży.

– Nasze wcześniejsze zarządzanie zwrotami nie odpowiadało już wymogom nowoczesnego e-commerce. Dzięki kieszeniowemu systemowi sortowania Dematic skracamy czas dostępu do zwracanych produktów i jak najszybciej udostępniamy je do ponownej wysyłki – wyjaśnia Torsten Kreußel, Head of Processmanagement, Production and Logistics at HABA Group B.V. & Co.KG.

Do transportu towarów system wykorzystuje kieszenie, które są zawieszone na rolkach w celu zaoszczędzenia miejsca i poruszają się na szynie napowietrznej. W kieszeniach można przechowywać różne kształty i rozmiary produktów o wadze do trzech kilogramów. – Poszczególne kieszenie mogą być identyfikowane za pomocą tagów RFID i kodów kreskowych, dzięki czemu zawsze możemy stwierdzić w systemie, gdzie znajduje się każdy przedmiot – mówi Kreußel.

Po przetworzeniu zwrotów, automatyczny załadunek kieszeni odbywa się na parterze. Następnie system transportuje kieszenie na drugie piętro za pomocą pochylonego przenośnika. Tam towary krążą w dynamicznym buforze, który może tymczasowo przechowywać około 40 000 produktów na 18 pętlach transportowych, każda o długości 128 metrów. Na stanowiskach przepakowywania cała partia jest konsolidowana z towarem z magazynu ręcznego. W tym celu system automatycznie rozładowuje kieszenie w uprzednio zdefiniowanych miejscach i po ich zamknięciu transportuje je drugim szybem transportującym z powrotem do sekcji pustych kieszeni na parterze, gdzie czekają na następne wykorzystanie. – Sortownik kieszeniowy może rozładować nawet 750 artykułów na godzinę – zauważa Kreußel.

Już na etapie planowania Dematic rozważał ewentualną rozbudowę kieszeniowego systemu sortowania. W ten sposób HABA Group może zwiększyć wydajność instalacji, a tym samym elastycznie reagować na zmiany. Jednak Kreußel jest już zadowolony z wysokiej dostępności towarów, zwłaszcza zwrotów, którą gwarantuje sortownik kieszeniowy. – To co kiedyś trwało kilka dni, teraz zajmuje poniżej godziny. Dzięki temu oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze, a także zapewniamy jeszcze większą satysfakcję klienta dzięki krótszym terminom dostaw – tłumaczy.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane