CMA CGM Mermaid – tak nazywa się pierwszy z 10 zamówionych przez francuskiego armatora statków o pojemności 2000 TEU, przeznaczonych do transportu ładunków na krótkie odległości. Flota kontenerowców nowej generacji, zasilanych hybrydowo (także LNG), to wynik współpracy CMA CGM, Chantiers de l’Atlantique i Hyundai Heavy Industries.
Nowe statki są zasilane olejem napędowym o obniżonej zawartości siarki, a także skroplonym gazem (LNG), co pozwoli linii żeglugowej poprawić efektywność energetyczną, ponieważ emitują o -20 proc. mniej CO2 (w porównaniu z ON).
10 jednostek będzie rozmieszczanych na Morzu Śródziemnym oraz w Europie Północnej. Statki feederowe posłużą do transportu towarów na krótkie odległości, zastępując ciężarówki, które obecnie przewożą kontenery między portami.
Flota CMA CGM składa się aktualnie z około 620 statków. Ponad 30 jest już napędzanych alternatywnymi źródłami energii. Dostawa 10 nowych kontenerowców jest częścią programu odnowy floty przewoźnika, w który Grupa zainwestowała ponad 15 mld dolarów. Przybliża to Grupę CMA CGM do osiągnięcia celu, jakim jest zerowa emisja dwutlenku węgla netto do 2050 r. Do 2028 r. prawie 120 statków będzie zasilanych paliwem niskoemisyjnym.
Nowe, niewielkie kontenerowce zaprojektowała francuska firma Chantiers de l’Atlantique, a duńska firma inżynieryjna Odense Marine Technique (OMT) przekształciła koncepcję w prototyp przemysłowy. CMA CGM powierzyło budowę statków spółce Hyundai Mipo Dockyard (HMD) z Korei Południowej.
Nowy statek ma 204,29 m długości i 29,6 m szerokości – ten stosunek ma poprawić parametry hydrodynamiczne i aerodynamiczne jednostki. Statki są też pierwszymi we flocie francuskiego armatora z nadbudówką na przodzie jednostki. To także pozwala osiągnąć lepsze właściwości aerodynamiczne i większą ładowność w porównaniu z konwencjonalną architekturą statków.
Kolejne statki nowej serii będą dostarczane stopniowo w okresie od lutego 2024 r. do stycznia 2025 r. CMA CGM Memaid wyruszy wkrótce w dziewiczy rejs do Europy Północnej z Busan w Korei Południowej.