Prokuratura Krajowa poinformowało o tymczasowych aresztowaniu czterech osób podejrzanych o udział w grupie sabotażowo-dywersyjnej o charakterze międzynarodowym. Osoby pracujące dla obcego wywiadu przygotowywały przesyłki kurierskie, które miały ulegać samozapłonowi lub detonacji w czasie transportu lądowego i lotniczego.
Śledztwo prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zostało wszczęte 5 sierpnia 2024 roku na podstawie informacji uzyskanych przez ABW i prowadzone jest także we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.
Cztery osoby tymczasowo aresztowane
W toku postępowania zatrzymano, ogłoszono zarzuty (z art. 130 § 7 i 8 kk, a) następnie tymczasowo aresztowano cztery osoby, które zaangażowane były w działalność ujawnionej grupy sabotażowo-dywersyjnej o charakterze międzynarodowym. Wobec kolejnych dwóch ustalonych sprawców wszczęto poszukiwania międzynarodowe. Prokuratura Krajowa informuje, że jednocześnie prowadzone są intensywne czynności mające na celu ustalenie pełnego kręgu osób zaangażowanych w działalność omawianej grupy, także we współpracy z organami ścigania innych krajów Unii Europejskiej.
Działalność grupy polegała na dokonywaniu aktów sabotażu i dywersji związanych z nadawaniem za pośrednictwem firm kurierskich do krajów Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii przesyłek z zawartością zakamuflowanych materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, które ulegały samozapłonowi lub detonacji w czasie transportu lądowego i lotniczego. Ponadto celem grupy było testowanie kanału transferu dla tego rodzaju przesyłek, które finalnie miały zostać wysłane do Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Kanady.
ABW: dywersja jak terroryzm
Polskie służby od dawna odnotowują intensyfikację działań o charakterze dywersyjnym wymierzonych przeciwko Polsce oraz państwom członkowskim Unii Europejskiej i NATO. Według ABW są one inicjowane i koordynowane przez rosyjskie służby specjalne. Funkcjonariusze Agencji już w 2023 r. wykryli i rozpracowali siatkę szpiegowską realizującą zadania rozpoznawcze i dywersyjne na rzecz Federacji Rosyjskiej. W tej sprawie dotychczas skazano 16 osób, w tym 12 obywateli Ukrainy, 3 obywateli Białorusi oraz Rosjanina.
– W 2024 r. aktywność grup dywersyjnych działających na terytorium RP z inspiracji służb rosyjskich zdecydowanie nasiliła się. Celem stały się przede wszystkim obiekty cywilne, w tym magazyny i sklepy wielkopowierzchniowe, a metodą – podpalenia. Wroga aktywność prowadzona na zlecenie FR w coraz większym stopniu przybiera formę działań terrorystycznych. Osoby realizujące zadania na zlecenie rosyjskich służb specjalnych były zaangażowane m.in. w dystrybucję w Europie przesyłek kurierskich, zawierających zakamuflowane substancje zapalające oraz mechanizm czasowy, które ulegały zapłonowi w czasie transportu – informuje ABW, potwierdzając doniesienia Prokuratury Krajowej.