Na Kanale Sueskim utknęło już 150 statków

Suez Canal Authority

Najbardziej ruchliwa przeprawa morska na świecie, czyli Kanał Sueski od trzech dni jest zakorkowana z powodu utknięcia mega-kontenerowca Ever Given w poprzek kanału. Nie wiadomo, jak długo potrwa zator. Na przepłynięcie czeka w kolejce już 150 statków. Większość z nich ma zawrócić do Portu Suez.

Holowniki należące do egipskiego zarządcy Kanału Sueskiego próbują wyciągnąć przewożący 20 tys. TEU kontenerowiec z mielizny. Cytowana przez portal Money.pl Katarzyna Siezieniewska z Morskiej Agencji Gdynia, twierdzi, że nie wiadomo, jak poważna jest sytuacja i jak długo potrwa usuwanie jej skutków. Może to potrwać nawet miesiąc. – Armatorzy już szykują się na wysyłanie statków okrężną drogą, wokół Afryki – dodała.

Akcję ratowniczą utrudnia niski poziom wody w Kanale Sueskim. Anonimowy przedstawiciel egipskiego rządu, powiedział przedstawicielowi agencji Associated Press, że ratownicy czynią starania, aby uniknąć konieczności rozładunku kontenerów ze statku przewoźnika Evergreen. Jego zdaniem taka operacja zajęłaby wiele dni.

Na pokładzie kolosa Ever Given, który płynął z Chin do Rotterdamu jest 25 członków załogi, głównie z Indii. Są z nimi przedstawiciele egipskiego zarządcy kanału.

Egipska agencja morska Leth przekazała AP, że statki, które płynęły za kontenerowcem Ever Given zostaną wycofane do portu Seuz. Tak samo ma być wycofany kontenerowiec przewoźnika Evergreen, kiedy już uda się go uwolnić z mielizny.

Przyczyną utknięcia we wtorek 400-metrowego kolosa w poprzek Kanału Sueskiego był silny wiatr i burza piaskowa, która utrudniła widoczność.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane