Ceny samochodów Iveco pod lupą UOKiK

Pixabay

Na przełomie maja i czerwca kilkudziesięciu pracowników UOKiK w asyście policji weszło do biur producenta ciężarówek – Iveco Poland oraz dilerów jego pojazdów – CTC z Rudy Śląskiej, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Exmot z Bydgoszczy i Uni-Truck z Zielonej Góry.

– Celem naszej akcji było znalezienie i zabezpieczenie dowodów na nielegalne porozumienia między przedsiębiorcami. Podejrzenia dotyczą podziału rynku, ustalania cen oraz koordynacji działań w przetargach publicznych – mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Marek Niechciał.

Przeszukanie odbyło się w ramach postępowania wyjaśniającego, czyli wstępnego etapu działań urzędu i nie jest prowadzone przeciwko konkretnym przedsiębiorstwom.

Domniemana zmowa podziałowa przedsiębiorców mogła powodować wzrost cen samochodów Iveco, tym samym zwiększenie kosztów tych przedsiębiorstw, a w konsekwencji wyższe ceny przewożonych towarów.

Prezes UOKiK jest zdania, że zawyżone ceny ciężarówek są w przypadku Polski szczególnie niekorzystne, ponieważ branża transportowa stanowi istotny element polskiej gospodarki, wygrywając konkurencję z usługodawcami z tzw. starej Unii.

Postępowanie dotyczące samochodów Iveco nie jest pierwszą dla UOKiK w sektorze motoryzacyjnym. W tym roku urząd wszczął postępowanie antymonopolowe dotyczące ciężarówek innej marki.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane