Kierowcy nie znajdują już tak łatwo nowej pracy

Kierowca ciężarówki
planet_fox, Pixabay

Spowolnienie gospodarcze wpłynęło znacząco na branżę TSL, w tym również na rynek pracy w tym sektorze. Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, ponad połowa przewoźników twierdzi już, że nie ma problemów ze znalezieniem kierowców na rynku. Kończy się rynek pracownika?

Mniejszy popyt na usługi transportowe przełożył się na rynek pracy dla kierowców. Z badania PITD wynika, że liczba respondentów, którzy uważali, że nie mogą znaleźć odpowiedniego kandydata w ostatnim roku zmniejszyła się o 19 punktów procentowych (25 proc. w 2023 r. w porównaniu do 44 proc. w 2022 r.). Więcej jest zaś kierowców, którzy muszą dłużej szukać nowego zajęcia.

Przewoźnicy, którzy chcą utrzymać swoje finanse w ryzach, niekiedy skłaniają się ku ograniczaniu miejsc pracy, reagując w ten sposób na niepewne czasy. Jak wynika z raportu PITD, 44 proc. badanych nie ma trudności z rotacją kierowców w firmie, a 39 proc. twierdzi, że jest ona widoczna, ale nie utrudnia funkcjonowania firmy.

– Aktualnie mamy do czynienia z dużymi zmianami na rynku transportowym, w którym można zauważyć, że jest więcej chętnych do pracy. Nie wolno jednak zapominać o tym, jak kluczową rolę w firmie pełni doświadczony kierowca. Dlatego też przedsiębiorstwa transportowe powinny się starać o utrzymywanie zatrudnionych obecnie pracowników. W tym celu warto dbać o dobrą atmosferę współpracy opartą o wzajemny szacunek, zaangażowanie i komunikację na linii pracodawca – pracownik. Ważne też jest zapewnienie skutecznych i niezawodnych narzędzi pracy, które znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków – komentuje Łukasz Włoch, główny ekspert ds. analiz i rozliczeń w Inelo z Grupy Eurowag.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane