Wynik wyborów w USA wpłynie na polskich eksporterów

Kontenery widziane z góry
Pixabay, StockSnap

Kurs dolara jesienią 2024 r. osiągnął najwyższy poziom od czerwca i przebił barierę 4 zł. Czy wybory w USA jeszcze bardziej wywindują jego cenę? Benjamin Avraham – dyrektor generalny fintechu Okoora.com uważa, że wygrana Trumpa oznacza niestabilną kadencję prezydencką, co zarówno pod względem kursów walutowych, jak i cen surowców dotknie polskie firmy. Z kolei kadencja Harris ułatwi handel, ale zmniejszy konkurencyjnoś polskich przedsiębiorców.

Według sondażu ABC Kamala Harris prowadzi z Donaldem Trumpem 51 do 47 proc. Różnice są zatem tak minimalne, że należy poważnie brać pod uwagę obie opcje. Analitycy Okoora przeanalizowali jak wybory w USA mogą wpłynąć na kondycję polskiego złotego. Oto możliwe scenariusze:

Ktokolwiek wygrywa: nic się nie zmienia

Pomimo różnic politycznych, żaden z kandydatów nie powinien radykalnie zmienić obecnej polityki podatkowej. I Trump i Harris prawdopodobnie przedłużyliby obniżki podatków znane z czasów pierwszej kadencji Trumpa, choć w przypadku Harris może pojawić się presja ze strony Partii Demokratycznej, aby zwiększyć podatki korporacyjne i podatki od dochodów najbogatszych.

Kolejne podobieństwo, wbrew deklaracjom z wieców i debat, dotyczy pracy imigrantów. Niezależnie od tego, kto obejmie urząd, gospodarka USA nadal będzie się opierać na napływie zagranicznej siły roboczej – zarówno legalnej jak i nielegalnej. Z prostego powodu: utrzymuje koszty pracy na względnie niskim poziomie. Pod tym kątem przedsiębiorstwa na całym świecie powinny spodziewać się kontynuacji statusu quo.

Wygrywa Harris: stabilnie, ale…

Zwycięstwo Harris może oznaczać względną stabilność wynikającą z kontynuacji obecnej polityki administracji Bidena. W związku z tym polscy eksporterzy mogą się spodziewać dalszych ułatwień handlu na linii Polska-Stany Zjednoczone. Kolejne pozytywne dla nas aspekty to kontynuacja tłumienia inflacji, obniżenie stóp procentowych i – w rezultacie – stopniowe osłabienie dolara względem złotego.

Umacnianie się złotego może jednak osłabić konkurencyjność polskich eksporterów, zwłaszcza w branżach wyceniających swoje towary i usługi w dolarach. W tym scenariuszu długoterminowe planowanie i systematyczne ograniczanie ryzyka kursowego eksporterów jest niezbędne.

Wygrywa Trump – dolar rośnie

Druga kadencja prezydencka Trumpa może mieć daleko idące skutki dla polskiej gospodarki. Dolar będzie umacniał się względem złotego (wciąż utrzymującego wysoką korelację z euro). Powodem są choćby cła importowe (zwłaszcza na towarach przemysłowych i surowcach), które celem pobudzenia amerykańskiej gospodarki zapowiada Trump. A ponad 80 proc. polskiego eksportu do USA, wynoszącego w zeszłym roku ok. 11 mld USD, to właśnie towary przemysłowe i surowce.

Z drugiej strony polityka środowiskowa Trumpa może mieć korzystny wpływ na polską gospodarkę poprzez obniżenie globalnych cen energii i złagodzenie wymogów środowiskowych dotyczących importu.

Nieprzewidywalność Trumpa sprawia, że na poziomie geopolitycznym trudno jest określić, jak jego prezydentura wpłynie na Polskę — czy Stany Zjednoczone wzmocnią swoje więzi z Polską, która jest postrzegana jako ważny sojusznik i członek NATO, który jako jeden z niewielu krajów zawsze przykładnie stosował się do wytycznych Trumpa dotyczących wydatków na obronność, czy też zdecydują się na przywrócenie relacji z Rosją celem zakończenia wojny w Ukrainie.

Wygrana Trump to dewaluacja złotego

Wygrana Trumpa oznacza niestabilną kadencję prezydencką, co zarówno pod względem kursów walutowych, jak i cen surowców dotyczy również firm w Polsce. Z praktycznego punktu widzenia, polscy importerzy, zwłaszcza ci importujący towary i usługi denominowane w dolarach amerykańskich, powinni przygotować się na dewaluację złotego. Z kolei polscy eksporterzy powinni nauczyć się wykorzystywać zmienność kursów walutowych, aby wykorzystywać nadarzające się okazje i „łapać” korzystne kursy wymiany, gdy takie się pojawią.

Benjamin Avraham to założyciel i dyrektor Okoora. Wcześniej przez 20 lat kierował firmą zarządzającą ryzykiem finansowym Ofakim Group.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane