Amerykanie wesprą modernizację linii Mościska – Lwów

Uroczystość podpisania umowy
Koleje Ukraińskie

Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) pomoże kolejom ukraińskim (Ukrzaliznycia) w planowanej modernizacji linii kolejowej Mościska – Lwów, będącej częścią kolejowego szlaku z od polskiej granicy do Lwowa. Linia ma rosyjski rozstaw szyn (1520 mm), a po modernizacji zyska tor europejski (1435 mm), dzięki czemu do Lwowa będą bez przeszkód docierały pociągi osobowe i towarowe np. z Przemyśla.

Aktualnie normalny tor na linii Przemyśl – Lwów kończy się w mieście Mościska (stacja Mościska II). Dostosowanie całej linii do Lwowa (stacja Skniłów) do rozstawu 1435 mm planowane jest od lat, ale przeszkodą w realizacji inwestycji były wysokie koszty projektu. Aktualnie pojawiła się szansa na przeprowadzenie modernizacji szlaku. Udzielenie wsparcia zadeklarowała Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) podpisując porozumienie z Kolejami Ukraińskimi. W uroczystości podpisania umowy wzięli udział: wicepremier Ukrainy ds. odbudowy Ołeksandr Kubrakow oraz ambasador USA Bridget Brink.

Zgodnie z ustaleniami, pierwszym etapem inwestycji będzie stworzenie studium wykonalności projektu. – Jednym z ważnych zadań zwiększających możliwości eksportowe jest modernizacja i wymiana torów, w razie potrzeby budowa nowych. Podpisanie memorandum z USAID będzie miało istotny wpływ na ożywienie ukraińskiej gospodarki i przyczyni się do procesów integracji europejskiej. Ważne jest również to, że tor ten będzie wykorzystywany nie tylko do przewozów towarowych, ale także pasażerskich w kierunku UE – powiedział Ołeksandr Kubrakow.

Na odcinku z Mościsk do Lwowa powstanie linia kolejowa o rozstawie szyn 1435 mm. W dalszych planach jest wybudowanie normalnego toru do kolejnych ukraińskich miast: Użhorod, Kowel i Czerniowce, a później także do Kijowa i wschodniej Ukrainy. USAID może również w dalszej dalszej integracji sieci ukraińskich linii kolejowych z siecią TEN-T.

Od początku rosyjskiej inwazji USAID udzieliła rządowi Ukrainy pomocy o wartości ponad 21,7 mld dolarów. Agencja przekazała ukraińskim kolejarzom 105 generatorów prądu.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane