Koleje Ukraińskie otrzymały kredyt w EBOiR

Укрзалізниця, Facebook

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) pożyczy 200 mln euro Kolejom Ukraińskim (Ukrzaliznytsia). Środki te będą przeznaczone na modernizację połączeń kolejowych z Unią Europejską.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. kolej stała się podstawowym środkiem transportu pasażerskiego i towarowego w Ukrainie. Kredyt EBOiR w kwocie 100 mln euro na finansowanie kryzysowe i 100 mln euro na wsparcie kapitału obrotowego Ukrzaliznycia, ma ułatwić poprawę przepustowości w ruchu transgranicznym, a tym samym rozwinąć połączenia kolejowe z UE. Za środki z kredytu ukraińscy kolejarze zrealizują inwestycje infrastrukturalne oraz taborowe.

EBOiR informuje, że pożyczone 60 mln euro pochodzić będzie z USA, a 40 mln euro z Holandii. Kredyt zostanie sfinansowany także z dotacji inwestycyjnej w wysokości do 10 mln euro od darczyńców.

EBOiR to największy inwestor instytucjonalny na Ukrainie. Bank zobowiązał się zainwestować w tym kraju 3 miliardy euro w latach 2022-2023. W 2022 roku zainwestował 1,7 mld euro i uruchomił kolejne 200 milionów euro za pośrednictwem partnerskich instytucji finansowych.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane