Linia Ocice – Rzeszów doczekała się elektryfikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe

Montowana jest sieć trakcyjna na linii kolejowej nr 71 Ocice – Rzeszów Główny. Na 25 km już rozwieszono przewody. Elektryfikacja trasy poprawi przewozy pasażerów oraz ładunków ze stolicy Podkarpacia do Warszawy i Lublina.

Na trasie pracuje specjalny pociąg spółki PKP Energetyka do potokowej wymiany sieci. Między Ocicami a Kolbuszową wykonawca rozwiesił już sieć trakcyjną na 400 słupach tj. na 25 km linii. Prace poprzedziła budowa fundamentów i montaż stalowych słupów. Do końca roku planowane jest zamocowanie sieci na 1300 słupach trakcyjnych to 67 km linii.

Elektryfikacja linii łączy się z zapewnieniem zasilania. Gotowe są już trzy z pięciu podstacji trakcyjnych w Chmielowie, Nowej Dębie i Cmolasie. Wykonawca przygotowuje budowę pozostałych obiektów w Rzeszowie i Widełce.

Według PKP PLK po elektryfikacji jednotorowa linia Ocice – Rzeszów zapewni sprawny transport ładunków pociągami elektrycznymi.

Elektryfikacja podniesie też standard podróżowania na Podkarpaciu oraz poprawi atrakcyjność podróży dalekobieżnych między Rzeszowem a Warszawą przez Sandomierz – Skarżysko – Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg – Stalową Wolę i Lublin. Wyeliminowana zostanie konieczność zmiany lokomotyw elektrycznych na spalinowe.

Inwestycja zapewni również lepsze połączenia między Rzeszowem a Portem Lotniczym Rzeszów – Jasionka, co wpisuje się w plany budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Po zakończeniu inwestycji w połowie 2021 r. będą uzyskiwane certyfikaty i zezwolenia na eksploatację linii pociągami elektrycznymi.

Inwestycja wartości 67 mln zł jest dofinansowana funduszami UE.

Linia nr 71 została otwarta w roku 1971.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane