Miejsca Obsługi Podróżnych czekają na dzierżawców

MOP przy autostradzie
GDDKiA

GDDKiA zapowiada, że przybędzie Miejsc Obsługi Podróżnych ze stacjami paliw i barami przy drogach ekspresowych w województwie podlaskim. Dyrekcja niedawno przekazała PKN Orlen tereny pod dzierżawę dwóch takich miejsc przy S61: Chomentowo Wschód i Chomentowo Zachód. Trwa przetarg na wyłonienie dzierżawców aż ośmiu kolejnych MOP-ów przy podlaskich „eskach”.

Obecnie na terenie województwa podlaskiego GDDKiA ma 11 Miejsc Obsługi Podróżnych przy wybudowanych odcinkach dróg ekspresowych S8 i S61 oraz cztery są w budowie przy S61. Spośród nich trzy mają kategorię II, czyli oprócz parkingu i toalet jest na nich stacja paliw, restauracja/bistro. Są dzierżawione przez: Orlen, Lotos i BP. Aktualnie czynne są dwa z nich: MOP Rudniki Północ i Rudniki Południe, przy dwujezdniowej części obwodnicy Augustowa (S61). Kolejny, MOP Kołaki przy S8, jest w trakcie remontu i zostanie udostępniony kierowcom jeszcze w 2022 roku.

Stacja, bistro i motel Orlenu

Pozostałych osiem Miejsc Obsługi Podróżnych jest na razie kategorii I, czyli oferują parking, toalety i place o charakterze rekreacyjnym. Dwa z ośmiu wspomnianych MOP-ów zostało właśnie przekazanych firmie PKN Orlen: Chomentowo Wschód i Chomentowo Zachód położone przy odcinku S61 Śniadowo – Łomża Południe. Zgodnie z podpisanymi umowami dzierżawca zobligowany jest do wybudowania tam stacji paliw oraz restauracji/bistra, czyli dostosowania do kategorii II. W przypadku MOP Chomentowo Zachód umowa zakłada też możliwość budowy obiektu noclegowego (motel), czyli dostosowania do wymogów MOP kategorii III.

Podstawowy zakres prac, czyli stacja paliw wraz z restauracją, ma być gotowy w terminie 18 miesięcy od dnia przejęcia nieruchomości. Oznacza to, że oba MOP-y zmienią kategorię z I na II najpóźniej w styczniu 2024 r. Do tego czasu oba te miejsca będą dostępne dla użytkowników dróg, a kierowcy będą mogli korzystać z parkingów, toalet oraz miejsc piknikowych.

Kolejne MOP-y czekają na dzierżawców

Od 27 maja 2022 r. trwa duży przetarg mający wyłonić dzierżawców aż ośmiu (w tym dwóch w budowie) Miejsc Obsługi Podróżnych w województwie podlaskim. Każdy oprócz parkingów i toalet ma zapewnić stacje paliw i restaurację. Te kategorii III również obiekty noclegowe (motele) o ile dzierżawca się na nie zdecyduje. Przetarg obejmuje następujące miejsca:

W ciągu drogi krajowej nr 8 (obwodnica Augustowa):

– MOP Biernatki Wschód kat. II,

– MOP Biernatki Zachód kat. III.

W ciągu drogi ekspresowej S8:

– MOP Kossaki kat. III (odcinek Wiśniewo-Mężenin),

– Cibory Południe kat. II (odcinek Mężenin-Jeżewo).

W ciągu drogi ekspresowej S61 pomiędzy Śniadowem i Szczuczynem:

– MOP Górki Wschód kat. III,

– MOP Górki Zachód kat. II,

– MOP Zabiele Wschód kat. II (w budowie),

– MOP Zabiele Zachód kat. III (w budowie).

Otwarcie ofert planowane jest na 19 sierpnia bieżącego roku.

GDDKiA ogłosiła jeszcze jeden przetarg na Miejsce Obsługi Podróżnych – Żubryn Wschód i Żubryn Zachód. Oba są zlokalizowane przy budowanym właśnie odcinku drogi ekspresowej S61 Suwałki – Budzisko. Jesienią 2022 r. Dyrekcja planuje oddać do ruchu ten fragment S61.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane