PLK zmodernizują 23 km linii na trasie Poznań – Szczecin

Łukasz Bryłowski, PKP PLK

Województwo zachodniopomorskie cierpi na brak infrastruktury kolejowej, która umożliwiłaby szybkie połączenie portowych miast – Szczecina i Świnoujścia ze stolicą. Zarządca kolejowej infrastruktury modernizuje odcinki linii między Poznaniem i Szczecinem, aby podnieść na nich prędkość i poprawić przepustowość. Dziś podpisano umowę z wykonawcą prac między Słonicami a Choszcznem.

Modernizacja trasy od Słonic do Choszczna będzie kosztowała 196 mln zł. Środki na ten cel pochodzą w 82 proc. z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Inwestycja była zaplanowana w Krajowym Programie Kolejowym.

Rozpoczęcie prac zaplanowano na początek III kwartału br. a ich zakończenie w IV kw. 2020 r. Słonice – Choszczno, to pierwszy z trzech zachodniopomorskich odcinków (między Słonicami a Szczecinem), który będzie modernizowany w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59, na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”, współfinansowanego przez Unię Europejską. Roboty wykona konsorcjum firm: COLAS RAIL Polska sp. z o.o. oraz COLAS RAIL S.A.S.

W ramach inwestycji zostaną zmodernizowane stacje osobowe Stary Klukom i Choszczno. Po zakończeniu wszystkich prac i odbiorach, skróci się czas przejazdu z Poznania do Szczecina. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160/h. Obecnie tę trasę pociągi pokonują z prędkością od 100 do 140 km/h. Zwiększona zostanie także przepustowość linii, co oznacza, że na trasę będzie mogło wyjechać więcej pociągów. Między Słonicami a Choszcznem wymienione będzie ponad 23 km torów i sieci trakcyjnej. Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy przebudowa 4 przejazdów kolejowo-drogowych. Zmodernizowane będą 4 mosty i wiadukty.

Między Słonicami a Szczecinem Dąbie w latach 2017 – 2018 PLK wykonały już wyprzedzające prace torowe na szlakach za kwotę 140 mln zł netto. Pozwoli to na sprawną realizację kolejnych podpisywanych obecnie kontraktów.

Modernizacja linii Poznań – Szczecin o wartości ok. 4 mld zł jest jednym z największych przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych przez PLK w obecnej unijnej perspektywie finansowej w ramach instrumentu CEF.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane