Port Gdynia testuje drona do zadań specjalnych

Zarząd Morskiego Portu Gdynia

Do użytku Zarządu Morskiego Portu Gdynia trafił bezzałogowy statek powietrzny zaprojektowany specjalnie na potrzeby gdyńskiego portu. Dron może operować w trudnych warunkach, a nawet zrzucać niewielkie pakunki na pokład statku na redzie.

ZMPG wdraża długofalową strategię dotyczącą dronów. W ramach projektu badawczo-rozwojowego pod nazwą „Lotniczy System Monitoringu” powstała platforma wielowirnikowca w układzie X8 przystosowana do pracy w bardzo trudnych warunkach portowych: silnego wiatru, dużego zasolenia powietrza oraz zakłóceń w komunikacji dron-operator.

Dron ma zainstalowaną kamerę z zoomem, która posłuży do obserwacji terenów Portu Gdynia na potrzeby bezpieczeństwa. Ponadto zadba o środowisko, korzystając z czujników zanieczyszczenia powietrza – pod tym kątem będą sprawdzane statki wchodzące do portu.

Bezzałogowca dostarczyła gdyńska firmą Pelixar, która ma duże doświadczenie w budowaniu dronów. – Odebrany dron stanowi bardzo ciekawą konstrukcję. Niezwykle ważnym elementem jest wyposażenie go w nadajnik ADS-B dzięki, któremu jest widoczny dla lotnictwa załogowego oraz wież kontroli ruchu lotniczego – informuje prezes ZMPG, Adam Meller. – Zgodnie z założeniami projekt nie kończy się na odbiorze drona. Do końca roku BSP będzie uczestniczył w testach prowadzonych według zaprojektowanych scenariuszy z zakresu akcji ratowniczo – gaśniczych oraz ochrony środowiska – dodaje.

Jeśli urządzenie pomyślnie przejdzie testy, będzie wspierać m.in. działania Portowej Straży Pożarnej. Dron został wyposażony także w autorski system transportowy firmy PELIXAR umożliwiający szybki załadunek, transport i zrzut małych paczek z portu prosto na statki czekające na redzie lub odwrotnie. Dron może poruszać się w odległości do 2 km od operatora.

Bezzałogowe statki powietrzne będą też strzegły portów w Szczecinie i Świnoujściu. ZMPSiŚ planuje inwestycje także w drony pływające.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane