Drugi konkurs na inwestora terminalu w Świnoujściu

ZMPSiŚ

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił kolejne postępowanie, które ma wyłonić realizatora projektu głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Trzyetapowy proces ma być zakończony podpisaniem umowy do końca 2022 roku.

Przypomnijmy: zarządca zespołu portowego Szczecin-Świnoujście od ponad dwóch lat przygotowuje się do wybudowania w porcie zewnętrznym w Świnoujściu głębokowodnego terminalu kontenerowego. Obiekt ten ma zaprojektować i wybudować inwestor. Pierwsze podejście do znalezienia inwestora zakończyło się niepowodzeniem. ZMPSiŚ nie rezygnuje jednak ze swoich planów. Aktualnie rozpoczął się drugi konkurs dla zainteresowanych firm.

„Zgłoszenia mają być przyjmowane do 30 września. W drugim etapie Komisja wskaże uczestników dalszego postępowania. Będzie też zbierać zapytania potencjalnych wykonawców odnośnie projektu, dokumentacji, warunków umów, by na nie udzielić odpowiedzi, wyjaśnić wątpliwości itd. Ten etap zakończy się przygotowaniem i złożeniem ofert. Termin graniczny to 28 lutego 2022 roku. Otwarcie ofert nastąpi następnego dnia” – zapowiada ZMPSiŚ.

Trzeci, ostatni etap postepowania to negocjacje Komisji zmierzające od sprecyzowania treści umów. Efektem ma być podpisanie w pełni wynegocjowanych dokumentów z przyszłym realizatorem projektu głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Ma to nastąpić do końca 2022 roku.

– Z całym bagażem doświadczeń i nie mniejszą determinacją, co poprzednio, rozpoczęliśmy kolejny etap postępowania w pełnym przekonaniu, że uda się wyłonić partnera do realizacji projektu – podkreśla prezes ZMPSiŚ. – Powiem to raz jeszcze: zrealizujemy ten projekt zgodnie z ustawą o portach i przystaniach morskich i rządowym programem rozwoju portów zewnętrznych, uchwalonym przez Sejm RP. Proszę jedynie o cierpliwość i wsparcie, bo mówimy o projekcie, którego koszty realizacji liczone są w miliardach – dodaje.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane